VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pecka: Na tahu je nyní radnice

Pecka - Dopravní odborník Vladislav Rozsypal předal ve středu 22. října v budově Základní a mateřské školy na Pecce starostce obce Haně Štěrbové vypracovanou dopravní studii s návrhy opatření na zvýšení bezpečnosti dětí při cestě do zdejší školy.

25.10.2008
SDÍLEJ:

Vladislav Rozsypal předává studii starostce Pecky Haně Štěrbové.Foto: DENÍK/Iva Kovářová

Peníze na dokumentaci obdržela škola od Nadace Partnerství z programu Na zelenou – Bezpečná cesta do školy, a to na základě podaného projektu učitelů Šárky Kodymové, Libora Stuchlíka a 16 školáků.

Žáci nejdříve zakreslili do připravených mapek svou obvyklou cestu do školy a vyznačili místa, která považují za nebezpečná. Vytvořili také souhrnnou mapu, zpracovali anketu. Materiály pak byly podkladem pro studii, která se zaměřila na pět nebezpečných lokalit v městyse.

Podle závažnosti problémů navrhl Vladislav Rozsypal tři varianty řešení, nakonec se přiklonil k vybudování společného pásu pro provoz cyklistů a chodců o šířce 2 metry podél silnice III/28420 z Bělé u Pecky, který by se měl napojit na vozovku ve spodní části Pecky. V další fázi navrhuje v zatáčkách nad náměstím vybudovat po levé straně komunikace chodník široký 1,5 m, který doporučuje osadit betonovými svodidly Cityblock a snížit zde rychlost na 40, případně 30 km/h. Před vjezdem do náměstí je počítáno s vybudováním nasvíceného místa pro přecházení.

Vjezdy do náměstí by se měly zúžit na šířku 3,5 m a 4,5 m, ve vzniklém prostoru zamýšlí vybudovat nebo rozšířit chodníky. Na křižovatce u obecního úřadu navrhuje nové místo pro přecházení s pojízdným oblým ostrůvkem. Prostor mezi úřadem a smíšeným obchodem bude zřejmě vydlážděn, vzniknout by zde mohla i parkovací místa. U přechodu pro chodce u základní školy navrhuje prodloužit chodník a upravit přechod na široký integrovaný práh s přechodem pro chodce, nasvětlený speciálním světlem bílé barvy. Návrhy byly konzultovány s policií a Správou a údržbou silnic.

Na tahu je nyní radnice, která bude záměr realizovat. Prvním krokem bude zadání zpracování projektu architektu Novotnému. Starostka Hana Štěrbová upozorňuje: „Protože projekt bude finančně náročný, rozdělíme jej do několika etap. V té první bude vybudována část stezky od zástavby u bývalé Tiby k transformátoru a směrem ke škole. Dokumentaci chceme mít na stole do konce roku, do března pak budeme žádat Státní fond dopravní infrastruktury o podporu. Budování by nemělo být velkým problémem.“

Bára Purmová z osmého ročníku nám potvrdila, že současná cesta podél silnice do školy je nebezpečná a že ji už několikrát ohrozila projíždějící auta. „Myslím si, že stezka bude dobrá, a budu ji využívat.“

ZÁVĚRY

V rámci této studie byly zhodnoceny připomínky a stížnosti rodičů a žáků základní školy v obci Pecka. Připomínky byly porovnány se statistikou dopravní nehodovosti, intenzitou dopravního proudu a prohlídkou celé oblasti. Lze konstatovat, že v řešeném území byla popsána celá řada závad z hlediska bezpečnosti provozu, a to s váhou na nejvíce zranitelné účastníky – chodce. Tato studie je ideovým námětem, jak lze problematická místa z hlediska bezpečnosti provozu řešit.

Výsledkem studie jsou doporučení k úpravám, které se jeví jako nejdůležitější a které by měly přispět ke zvýšení bezpečnosti chodců (žáků při cestě do školy nebo obyvatel obce).
1. V rámci studie byly zhodnoceny podklady od respondentů (závěry anketního šetření), celkem se podařilo získat 58 anketních lístků z 74 rozdaných.
2. Respondenty popsané problémy byly prověřeny osobní prohlídkou a doplněny o pohled dopravního inženýra. Celkem bylo prověřováno 9 lokalit.
3. Celková dopravní situace v okolí školy z hlediska bezpečnosti provozu není nikterak kritická, nehodovost v oblasti není zásadním problémem (za poslední 3 roky došlou pouze k jedné nehodě hlášené Policií ČR), přesto se zde najdou nebezpečné lokality, které si zaslouží řešit.
4. Podle závažnosti problémů navrhujeme tyto úpravy:
• úsek silnice III/28420 Pecka – Bělá u Pecky: na úseku navrhujeme vybudovat podél silnice III/28420 z Bělé u Pecky společný pás pro provoz cyklistů a chodců šířky 2,0m, kterou dále navrhuje napojit na místní komunikaci ve spodní části Pecky a stezku vést mimo silnici III/28420.
Ve variantě 2 navrhujeme na úseku silnice III/28420 vybudovat od Hostince pod hradem levostranný chodník šířky 2m podél komunikace až do sousední obce Bělá u Pecky.
Ve variantě 3 navrhujeme vybudovat levostranný chodník na silnici III/28420 ke křižovatce s komunikací na Borovnici (III/28443) a dále plánovanou cyklostezku do Bělé u Pecky vybudovat jako stezku se smíšeným provozem cyklistů a chodců.
• „zatáčky“ nad náměstím: v zatáčkách nad náměstím navrhujeme vybudovat po levé straně komunikace chodník šířky 1,5m, který doporučujeme osadit betonovými svodidly Cityblock. Dále navrhujeme snížit rychlost na 40, případně 30 km/h. Před vjezdem do náměstí vybudovat místo pro přecházení, které navrhujeme nasvětlit.
• vjezdy do náměstí: navrhujeme vjezdy zúžit na šířku 3,5m a 4,5m, ve vzniklém prostoru navrhujeme vybudovat nebo rozšířit chodníky.
• křižovatka u úřadu: navrhujeme zmenšit plochu křižovatky vybudováním plochy před budovou obecního úřadu. Vybudovat místo pro přecházení s pojízdným oblým ostrůvkem. Prostor mezi úřadem a smíšeným obchodem navrhujeme vydláždit dlažbou, ve vzniklém prostoru doporučujeme vytvořit parkovací místa.
• přechod u ZŠ: K přechodu pro chodce navrhujeme prodloužit chodník, a upravit přechod na široký integrovaný práh s přechodem pro chodce, který navrhujeme nasvětlit speciálním světlem bílé barvy.

Tato studie slouží jako podklad pro obec, ve kterém jsou náměty na řešení kritických míst a názor jak tyto problémy řešit. Detaily jednotlivých opatření musí být řešeny v rámci dalších stupňů projektové dokumentace.
25.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Advent už vítali i v Libňatově  
21

OBRAZEM: Advent už vítali i v Libňatově

Ilustrační foto

Nová aplikace ukáže řidičům, které silnice jsou sjízdné

Smrtící byznys Hany Hindrákové už pronikl i do Švýcarska

Trutnov, Curych - Jed na krysy. Rtuť. Arzen. Ředidlo. Nemrznoucí kapalina. To vše a mnoho dalších škodlivých věcí mohou obsahovat místo účinné látky falešné léky.

Eliška, Maria a Mikuláš se vrátili domů. Do dřevěné zvonice v Lomnici

Lomnice nad Popelkou - Stejně, jako ke každé obci patří kostel, kaplička či boží zastavení, bývají jejich součástí i zvony. Do nejstaršího lomnického objektu, dřevěné zvonice na hřbitově, se vrátily po sto letech. Tehdy totiž došlo k jejich zrekvírování. Zpátky doma jsou díky přístupu obce i nadšencům, kteří podobně jako kdysi Pražané ve sbírce na Národní divadlo nyní projevili sounáležitost s městem a sypali penízky do vyhlášené sbírky. Ta pokračuje až do konce prosince.

Lepší gólman nebo útočník? Fotbalový obojživelník zase úřadoval

Podkrkonoší - Pouze fotbalisté trutnovské rezervy se v 15. kole krajské soutěže I. B třídy přiblížili klidné zimě. Výhrou nad nováčkem z Kratonoh se totiž dostali na hranici dvaceti bodů a odskočili sestupovým příčkám.

Majitelka Luční boudy Klára Sovová chce do Senátu

Pec pod Sněžkou - Kandidovat do Senátu PČR v doplňovacích volbách na Trutnovsku se rozhodla záchranářka, majitelka Luční boudy a pivovaru Paroháč Klára Sovová. Jejím hlavním volebním programem je boj proti vzrůstající byrokracii, nerovnosti před zákonem a špatnému vzdělávacímu systému.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT