V Královéhradeckém kraji to je jediný projekt, ve východních Čechách poputují evropské peníze ještě do zámku v Litomyšli a do hřebčína v Kladrubech.

Živý organismus, ne mrtvá památka

Na posledním jednání krajského zastupitelstva byla schválena dohoda o partnerství s Národním památkovým ústavem v Praze. Kraj bude v rámci projektu Granátové jablko zastupovat Centrum evropského plánování.

Hlavní částí bude samozřejmě investice do areálu Hospitalu. Nejde o pouhé opravy, ale naopak o oživení barokní památky. „Skutečně se z toho stane kulturně vzdělávací duchovní stánek,“ uvedla už dříve Klára Dostálová, ředitelka Centra evropského projektování. Má tu například vzniknout centrum barokních studií, možnost ubytování nebo pořádání přednášek a kongresů. Plány počítají se zajištěním ekonomického provozu tak, aby nově vzniklý areál byl schopen se v dalších letech samofinancovat.

Dnes hodlají zástupci kraje i ostatních institucí projekt Granátové jablko – Kuks slavnostně zahájit a představit ho veřejnosti. Akce se koná samozřejmě na Kuksu. Kromě hejtmana Pavla Bradíka a biskupa Dominika Duky, kteří patří mezi velké propagátory barokního klenotu, přijedou také představitelé památkářů. Projekt nese název podle barokní lékárny U granátového jablka. Také její rozšíření a úpravy farmaceutického muzea jsou součástí plánovaných úprav.

Lázně patřily k nejznámějším u nás

Peníze zamíří i na druhý konec Labe. V obci je řada historických budov, které pamatují největší slávu bývalých lázní. O jejich vzhled se starají především majitelé a místní nadšenci. Protože se jedná o jediný dochovaný lázeňský komplex z doby baroka u nás, chce do jeho zachování investovat stát i kraj. Zdejší lázně, které založil hrabě Špork, patřily ve své době mezi nejznámější nejen u nás. Stejně, jako v případě jiných nápadů hraběte Šporka, po jeho smrti lázně chátraly a postupně zanikly.

Projekt počítá s propojením bývalého lázeňského centra s Hospitalem na protějším břehu společnými programy a akcemi. Už dnes se oba břehy spojují při festivalu Theatrum Kuks nebo při Vinobraní. Pro region znamená velká investice z evropských fondů možnost rozvoje turistického průmyslu, který může přinést nová pracovní místa i napojení dalších podnikatelských aktivit.