„Dnes jsem mluvil se starostkou a informoval ji o možnosti vypsání obecního referenda. Z rozhovoru s ní je jasné, že se lidí nechce ptát. Proto bude založena petice pro vypsání obecního referenda," píše obhájce mozaiky Tomáš Kott. Jak řekl, tak se stalo. „My níže podepsaní občané české republiky tímto žádáme vedení města Semily včetně starostky Věry Blažkové, aby umožnila vypsání místního referenda dle § 10 zákona č. 22/2004 Sb. a tím umožnila rozhodnutí obyvatel Semil o osudu mozaiky srpu a kladiva v centru města," takové je znění petice, která vznikla z iniciativy Tomáše Kotta.

Na facebookovém profilu Semilského zpravodaje vyvolává akt diskusi. „Komunisté chrání demokracii před starostkou, kdo by to byl řekl před volbami?" Ptá se jeden z uživatelů. Ten samý FB profil včera ráno oznámil, že komunisté už začínají petici podepisovat a OV KSČM připravuje její tištěnou verzi, kterou chce rozdávat mezi občany.

„Peticí, kterou začali podle mých informací podepisovat hlavně komunisté z Prahy, a nikoliv místní občané, se nemíníme zabývat. Odstranění symbolů komunismu schválila městská rada, ještě čekáme na odsouhlasení v zastupitelstvu a pak nás už nic od odstranění komunistických symbolů nezastaví," prohlásila včera pro Krkonošský deník semilská starostka Věra Blažková. „Stěna pak může sloužit pro umístění kvalitních reklam, které městu vydělají peníze," dodala.