Pět let uplyne začátkem srpna od chvil, kdy vyhořela oblíbená Petrova bouda.

Nyní se po dlouhém vyjednávání mezi majiteli objektu a památkáři otvírá nová budoucnost. Před několika dny totiž začala stavba základů nového objektu.

Stavaři z Vrchlabí

Investor, firma Snowy Chalet, na místě postaví dvě menší budovy, inspirované vzhledem boudy z přelomu 19. a 20. století. Připomeňme, že Petrovu boudu dříve tvořily tři objekty.

Po obdržení všech důležitých povolení majitelé vybrali dodavatele stavby. Stala se jím krkonošská stavební firma STAS, s.r.o., z Vrchlabí. Primárně je zaměřena na horské hotely a penziony. „Je to pro nás nejprestižnější zakázka za poslední desetiletí," konstatoval v pátek pro Deník obchodní ředitel firmy Martin Javůrek. „Naši činnost nyní směřujeme k základům stavby. Lidé mohou na kopci zdálky vidět zatím jen stacionární jeřáb, který upoutává pozornost. Obrysy stavby budou zřetelné až začátkem podzimu," dodal Martin Javůrek.

Majitelé ze Snowy Chalet deklarují, že Petrovku postaví do roku 2019. Už jen nadmořská výše nad 1200 metrů n. m. naznačuje, jak složité mohou být práce. „Stavební sezona tady začíná pozdě na jaře a končí brzy na podzim. Ani během léta si nemůžeme být jisti, že nám klimatické podmínky dovolí stavět. Proto je harmonogram stanoven na tři roky," popsal Martin Javůrek. Materiál bude dopravován po silnici vedoucí ze Špindlerova Mlýna na Špindlerovku, pod níž se pak přepravci materiálu vydají po odbočce směrem k Petrovce a Moravské boudě. Výjimka na vjezd vozidel je nutná, přičemž si zúčastnění přejí, aby výstavba Petrovky co nejméně zatížila horskou přírodu.

Kombinace materiálů

Stavba je konstrukčně složitá. „Předpokládané investiční náklady jsou odhadovány na 120 milionů korun. Při realizaci budeme výhradně používat současné technologie a vysoce kvalitní materiály, které jsou vhodné a obvyklé do podmínek hřebenů Krkonoš – kombinace kamene, dřeva a měděné patinované střešní krytiny," popisují investoři.

Nová Petrovka by měla nabídnout ubytování přibližně pro 50 lidí ve společné noclehárně i samostatných pokojích, stravování ve venkovním i vnitřním bufetu či welness s vířivkou, parní lázní a saunami.

První boudu na místě dnešní Petrovky postavil v roce 1811 Johann Pittermann, podle jehož zkomoleného příjmení se bouda jmenovala. Další majitel Vinzenz Zinecker ji o 75 let později přestavěl na hotel s plochou zatravněnou střechou, proskleným balkonem a verandou. Fasádu ozdobil do vzorů vyskládaných dvoubarevnou břidlicí. Úpadek zahájilo převedení Petrovy boudy na odborářskou zotavovnu v roce 1949. Do chaty nikdo výrazněji neinvestoval. Turistům přestala Petrova bouda sloužit v roce 2008, kdy ji tehdejší majitel prodal, v srpnu 2011 vyhořela.