Pracovníci vrchlabské stavební firmy Stas ladí stylový interiér čtyřpatrové horské boudy na místě vyhořelé Petrovky. Rodí se restaurace, kuchyně, pece, krby, lustry, wellness. "Objednává se už také nábytek do pokojů," doplnil Luděk Veselý, ředitel společnosti DD System, který provádí na stavbě technický dozor.

Stavba vzniká v neobvyklých podmínkách v nadmořské výšce 1288 metrů. Je to mimořádně komplikované místo jak pro stavbu, kde byl ještě v květnu sníh, tak pro dopravu stavebních strojů (unikátní bylo především umístění věžového jeřábu), materiálu i přepravu dělníků. V zimě vyfasovali sněžnice, rolby a čtyřkolky, aby se mohli k Petrově boudě dostat.

V nadmořské výšce 1288 metrů staví vrchlabská firma novou Petrovu boudu. Musí se vypořádat s náročnými klimatickými podmínkami na hřebenech Krkonoš.
Petrovku stavěli s nejvýše postaveným jeřábem v republice

Ve výšce bezmála třinácti set metrů již trůní hlavní, dřevem a žulou obložená horská bouda s kapacitou 52 lůžek, z toho 12 v noclehárně a 40 v ubytovací části, a velkou restaurací. Vedle ní stojí menší budova, která bude sloužit jako turistická útulna s deseti lůžky a zázemím provozovatelů.

Stavba za 120 milionů korun začala v květnu 2016. Jejím investorem je pražská společnost Snowy Chalet.

Hlavní objekt vznikl pod dohledem památkářů, protože byl navržen jako nástavba a přístavba zbytku původní Petrovy boudy z roku 1887, který je památkově chráněný. V podobě, jak ji do požáru znali návštěvníci Krkonoš, existovala přes sto let. Z Petrovy boudy se podařilo zachránit pouze část obvodových stěn a trafostanici. Od roku 2008 byla chátrající stavba pro turisty uzavřena.

Co bylo příčinou požáru původní Petrovy boudy v roce 2011, kterou tvořila trojice objektů, se neví. Podle hasičů byl oheň založen úmyslně, policie však pachatele neodhalila a případ odložila.

Stavba Petrovy boudy v Krkonoších.
Polské zlodějské gangy ničí Petrovku. Přivezly si žebříky a kradly na střeše

Památka nezanikla

Šéf regionálního zastoupení Národního památkového ústavu Jiří Balský považuje nově postavenou Petrovu boudu za zdařilé dílo. „Její podoba se mi líbí. Je to výsledek společné práce investora, architektů a našich památkářů. Nikdo se nebudeme muset stydět,“ řekl Balský a upřesnil pozici Petrovy boudy z hlediska památkářů. „Petrovka byla kulturní památkou, která byla zásadně poškozena, ale nezanikla. Zůstala spodní stavba a desítky předmětů vnitřního vybavení. Nerušili jsme prohlášení o kulturní památce, protože jsme ho neviděli jako důvodné.“

Národní památkový ústav zůstal v roli posuzovatele a konzultanta, který směřoval investora při přípravě obnovy nové Petrovky. „Šlo o to, jak ji postavit, aby solidní měrou navázala na jednu ze zásadních vývojových historických etap, nikoliv tu poslední. Investor se inspiroval dobovými fotografiemi, exteriér čerpá podobou i použitými materiály z historického vzhledu. To je podle mě hodně dobře,“ zhodnotil situaci Jiří Balský, ředitel Národního památkového ústavu, územního pracoviště Josefov.

Zloděj ze střechy stále ve vazbě

Uvnitř Petrovy boudy se buduje wellness, montují se interiéry restaurace, krby a pece.Vyrábí se nové lustry. Odstraňují se závady a nedostatky. Dělníci opravili střechu po loňském orkánu. Část střešní krytiny loni neodolala jak extrémní listopadové vichřici, tak letním útokům polských zlodějů. Ti si přivezli vlastní žebříky, po kterých vylezli na střechy a ukradli osazenou plechovou krytinu se žlaby a svody. Tesařům a kameníkům nářadí za statisíce.

Jeden ze zlodějů byl odsouzen bezprostředně po zadržení k pěti letům vyhoštění z území ČR a náhradě způsobené škody. Podle aktuálního vyjádření Policie ČR druhý muž zůstává ve vazbě, ještě nebyl pravomocně odsouzen a na svůj trest stále čeká. Vzhledem k další trestné činnosti na území ČR mu hrozí až osm let vězení.

Zvenčí hotovo. Závěrečný rok stavby nové Petrovky patří práci v interiéru. Na podzim má dojít ke kolaudaci, první návštěvníci do ní zavítají na Silvestra.
Nová éra Petrovy boudy přichází. Stavba jde do finiše, otevře na přelomu roku