Deníku to po jednání 16. srpna se zástupci všech dotčených orgánů potvrdil jednatel firmy Snowy Chalet, která boudu vlastní, Karel Janda. „Nyní uzavřeme dohodu s městem a s polskou stranou o užívání komunikace, která sem vede. Je potřeba dostat k troskám techniku na odvoz. Dohodli jsme se s památkáři, že obvodové zdivo, pokud se samo nezřítí, zachováme. Vyklidíme hlavně vnitřky. Pak pozveme k posouzení statika,“ dodal Janda.
Poznamenal dále, že přestože památkáři trvají na tom, aby na místě vyhořelé boudy byla postavena replika, není ještě jasné, v jakém rozsahu. „Po vyčištění požářiště statik na jaře posoudí, co bude ještě dál eventuálně nutné vybourat. Mezitím vše budou dokumentovat zástupci dotčených orgánů. O vzhledu nového objektu se budeme ještě dohadovat. Opravdu však mohu slíbit, že zde nevyroste žádné monstrum, které by připomínalo známé developerské projekty,“ dodal jednatel firmy Snowy Chalet.
Požářiště je v současné době oploceno a opatřeno cedulkami o zákazu vstupu. Přesto proudí kolem davy zvědavců. Lidé boudu obcházejí, fotí si ji. Poněkud drsná popožárová turistika.
Jednání zástupců dotčených orgánů, mezi kterými nechyběli zástupci státní správy, Správy Krkonošského národního parku, pověření zástupci majitelů a památkáři, začalo v zasedací síni městského úřadu ve Špindlerově Mlýně a konalo se za zavřenými dveřmi. Poté se celé osazenstvo vydalo k Petrově boudě. Celá skupina obhlédla znovu trosky, které po boudě zbyly.
Památkáři na zapsání Petrovy boudy na seznam kulturních památek skutečně trvají. „Jsou tu mobilní části, na kterých je možné začít stavět. Zřejmě vyjma technické stavby, kde kdysi býval seník. Na rozdíl od řady jiných kulturních památek byla Petrovka poměrně mladou stavbou. Existuje i dokumentace, ze které se dá vycházet a je k dispozici i dostatek fotografií. Pokud tady vyroste replika boudy v nějaké podobě, zachová se určitá architektura doby, ve které objekt vznikal,“ uvedl pro Deník Jiří Balský, náměstek pro výkon památkové péče územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Josefově. Zároveň připustil, že jde o určitý precedens pro ostatní případy památek v republice. Co se týká movitých památek, tedy mobiliáře, který byl deponován do skladů v Praze a ještě letos na jaře kontrolován památkáři, jde o zhruba dvacet zachráněných věcí. „Protože jde o movitou kulturní památku, nelze ji legálně vyvézt do zahraničí. Pokud by ji majitelé chtěli prodat, má předkupní právo stát,“ dodal k mobiliáři Jiří Balský.
Připomeňme, že požár, který zachvátil komplex tří budov postavený z cihel, kamene a dřeva, byl ohlášen v pondělí 1. srpna v devět hodin ráno. Dvě stě let starou boudu podle hasičských vyšetřovatelů někdo zapálil úmyslně. Speciálně vycvičený policejní pes na vyhledávání hořlavých látek označil čtyři místa, odkud technici zajistili vzorky suti, které byly zaslány k chemickému zkoumání. „Výsledky bychom měli mít k dispozici za týden, vyšetřování nadále pokračuje, spolupracujeme na něm také s polskými kolegy,“ řekla ČTK mluvčí trutnovské policie Věra Krejčová.