Milovníci zlatavého moku mají již jistě v kalendáři zaškrtnuté datum 13. června, kdy se na trutnovském Krakonošově náměstí uskuteční již dvanáctý ročník oblíbeného Pivofestu. Nejen o pivních prožitcích, ale i o doprovodných akcích se Deníku svěřil pořadatel podniku Daniel Šafr.

Letos se Pivofest v Trutnově uskuteční po dvanácté. Přinese něco nového? 
Vedle programu, kterému letos budou dominovat Turbo, Anna K., UDG nebo Memphis, se návštěvníci mohou těšit na řadu pivovarů, které jsme na Pivofestu v minulosti ještě neměli. Jsou to Sedlčanský pivovar Krčín, U tří růží, Břeclav nebo rodinný pivovar z Vrchlabí Hendrych. Opět ale půjde o příjemnou akci, na které se mohou sejít přátelé a známí a užít si pohodovou sobotu pod širým nebem, poslechnout muziku a ochutnat dobré české pivo. Každým rokem je také pestřejší a početnější i sraz automobilových a motocyklových veteránů, který probíhá v dopoledních hodinách na pěší zóně pod náměstím. A věřím, že návštěvníci zůstanou až do samotného závěru Pivofestu, protože o sladkou tečku na závěr se postarají Pink Floyd revival i s videoprojekcí. A vzhledem k tomu, že jsou vážně výborní, to bude stát za to.

Kolik a jaké druhy piv budou moci návštěvníci ochutnat?
Jaké konkrétní druhy piv a kolik jednotlivé pivovary přivezou, zatím přesně nevíme. I letos se bude samozřejmě prezentovat domácí Krakonoš, bez kterého by to snad ani nešlo, Pivovar Tambor ze Dvora Králové nad Labem, Pivovar Svijany, Nová Paka, Černá Hora, Pilsner Urquell, Kozel a už zmiňovaný Krčín, U tří růží, Břeclav a Hendrych.

Pro koho je vlastně trutnovský Pivofest určen?
Pro každého, a to myslím zcela vážně. Když se podíváte na skladbu programu a fotografie z minulých ročníků, uvidíte zastoupení všech věkových skupin. Jeden příklad za všechny. Nevzpomenu si už, v jakém to bylo roce, ale když koncertovala na Pivofestu Věra Špinarová, volal mi dva dny předem nějaký pán a ptal se mě, kde že je v Trutnově ten koncert Špinarové. Když jsem mu vysvětlil, že koncert je součástí Pivofestu a koná se v samotném centru města, zajímalo ho, jestli někde poblíž zvládne zaparkovat. Nakonec z něj vypadlo, že je řidič autobusu, který si právě na koncert Věry Špinarové objednal domov důchodců. A to je vlastně na celém tom dni, kdy se Pivofest koná, nejhezčí. Že se tu potkají přátelé, kamarádi, bývalí spolužáci, sousedé, kolegové z práce, dají si pivo, užijí si muziku, poklábosí o životě a jednoduše si ten den užijí.

Musí tak věhlasná a oblíbená událost jakou Pivofest bezesporu je dnes vůbec zdolávat nějaké překážky?
Musí (smích). Není jich sice tolik jako na začátku, kdy vlastně existovala jen určitá vize a fůra zarputilosti, ale s překážkami je to v Čechách nekonečný příběh. Dodneška se například setkávám se spoustou předsudků a postojem jedinců, kteří ohrnou nos nad tím, že se na Pivofestu prezentují pivovary a že se tu vůbec pije pivo. Přitom ruku na srdce, zkuste se zeptat nějakého cizince, jaké české slovo se naučil jako první a čím je naše země vedle Jaromíra Jágra ve světě proslulá. Měli bychom být na to, co jako Češi umíme, patřičně hrdí. Pivofest hrdý je.

Kdo a kdy Pivofest doprovodí…

12:00 – FLENDRS
13:30 – TRAKTOR
15:00 – TURBO
16:30 – MEMPHIS
18:00 – EFFECT
19:30 – ANNA K.
21:00 – UDG
22:30 – PINK FLOYD REVIVAL