Více než tři kilometry dlouhé ocelové lano šestisedačky ze Svatého Petra na Pláně už nemá konec. Odborník na zaplétání Ivo Dvořáček na tom s týmem deseti až patnácti lidí pracoval dva dny, dálka zápletu se zastavila na třiapadesáti metrech. Lano drží ve vzduchu  třináct sloupů a je připravené  na montáž sedaček.

„Máme téměř hotovou horní stanici a na dolní dokončujeme opláštění. Zároveň děláme vnější obklady garáže pro depo sedaček a tento týden začínáme s montáží vnitřního vybavení. Od poloviny listopadu pak budeme zavěšovat  sedačky," přiblížil průběh stavby ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn Čeněk Jílek s tím, že 23. listopadu startují provozní testy a následovat bude inspekce před uvedením do zkušebního provozu.

Šestimístnou lanovku budou moci lyžaři a návštěvníci střediska otestovat zhruba za měsíc. Nahradí původní čtyřsedačku, která byla zastaralá a její údržba stále náročnější. Areál ji však kompletně repasuje a umístí v příštím roce na Horní Mísečky, kde jsou nyní dva kotvové vleky. „Naším záměrem je Špindlerův Mlýn a lyžování v něm celkově pozvednout na úroveň odpovídající jménu střediska a současné době. Nové šestisedačky budou vyhřívané s bublinou proti nepříznivému počasí a v dolní stanici bude nový nástupní pás, který zvýší bezpečnost a pohodlí lyžařů," dodal Čeněk Jílek. Nová lanovka má přepravit 2400 osob za hodinu a díky nástupišti na úrovni terénu dojedou lyžaři přímo k lanovce.

Stavbu zahájil skiareál v polovině července a celkově letos investoval přes 200 milionů korun.

Lanovka na pláně je před dokončením

Provoz lanovek v největším krkonošském středisku je teď značně omezený. Novou šestisedačku ve Svatém Petru otestují první návštěvníci zhruba za měsíc,  kvůli pravidelné technické prohlídce není v provozu ani Medvědín. Respektive je, ale pouze o svátcích a víkendech. „Novou lanovku slavnostně spustíme v rámci tradičního Špindl Ski Openingu 11. až 13. prosince," uvedl ředitel Skiareálu Čeněk Jílek.

Blížící se zimní sezóna bude rozdělená do tří částí. První sníh potrvá do 24. prosince a jednodenní dospělý skipas přijde na 730 korun. Do 13. března bude následovat  Hlavní sezóna, v ní nechá jednotlivec u pokladny 850 korun. Při závěrečném Jarním lyžovaní se cena lístku vrátí na 730 korun. Výrazně ušetřit lze při nákupu jízdenek online .

Investice za více než 210 milionů korun zahrnuje ve Skiareálu i další modernizaci zasněžování, nové místo získala ve Svatém Petru i dětská lyžařská zóna. V prostoru za dvojsedačkou vznikne jedna z největších lyžařských školek v Čechách.