Dva poslední měsíce v uplynulém roce měli napilno pracovníci Odboru dopravy zdejšího městského úřadu, aby stihli vyměnit pět tisíc starých řidičských průkazů, které úderem silvestrovské půlnoci ztratily platnost.

„Naše kontaktní místo jsme posílili o jednu pracovnici, takže se nám v termínu podařilo vyměnit 4 300 řidičských průkazů, a to naprosto v klidu, bez stížností a potíží," řekl nám koncem týdne vedoucí odboru Pavel Vaňátko.

Podle něj teď nové „řidičáky" chybí pouze sedmi stovkám lidí, a ti mají možnost si buď připlatit či zhruba tři týdny nejezdit, nebo se vystavit nebezpečí pokuty. V Turnově totiž stíhají vydat nový průkaz nejdéle do tří týdnů zdarma, nicméně pár řidičů si prý i v minulém roce připlatilo pětistovku za urychlené řízení.

„Snad jediným problémem se ukázalo to, že pár lidí nepřišlo k výměně s novou fotografií. Zřejmě přehlédli informace a mysleli, že řidičáky vyměňujeme podobně jako občanské průkazy nebo cestovní pasy. Tam totiž podle směrnic fotografie zhotovuje úřad sám," upřesnila pro Krkonošský deník Štěpánka Votrubcová, která tuto agendu zpracovává už sedmým rokem. Ta nám navíc vysvětlila, že platnost nových řidičských průkazů je deset let, pro držitele oprávnění C a vyšších, pak pět.

„Při výměnách jsme se také setkali asi s dvaceti průkazy z let devadesátých, které měly být vyměněny už v roce 2010. Nebo například nejstarší řidič přišel ten, který se narodil v roce 1912 a stále ještě jezdí a všechny doklady měl naprosto pořádku," řekla nám Štěpánka Votrubcová. Nejvíce je prý zahltilo současné letní vydávání řidičáků, které se dostalo do společného termínu prodlužování průkazů profesních. To však zvládli také a další podobná etapa je nyní čeká zase až za pět let.

Otakar Grund