Kurzy plavání pro miminka jsou určeny dětem od šesti měsíců věku a výuková hodina trvá 30 minut.

Například v Trutnově však nabízejí speciální lekce i pro děti mladší. „Docházíme do domácností a připravujeme miminko na vstup do bazénu. Je to vlastně přípravný kurz, během něhož ukazujeme rodičům správnou manipulaci s miminkem na suchu i ve vodě,“ podotýká vedoucí plaveckého kurzu Nicole Lisá z TJ Lokomotiva Trutnov, která se plavání miminek věnuje již několik let.

Klasický kurz pro plavání kojenců a batolat v Trutnově pak trvá tři měsíce a rodiče zaplatí 1400 korun za 10 + 2 lekce. „Hrazeno je deset lekcí, ty dvě navíc jsou buď jako náhrady za případnou nemoc účastníků, nebo jako bonus pro ty, kteří jsou celý kurz zdraví. Do vody mají přístup dva dospělí a miminko,“ vysvětluje Lisá.

Kurzy se konají třikrát do roka, ten nejbližší startuje v pondělí 26. března.

Ve Špindlerově Mlýně můžete své děti přihlásit do kurzů, jež v bazénu hotelu Harmony pořádá Plavecký klub Vydrýsek. „Ve Špindlu je plavání s miminky zavedené. Kurzy, které se konají vždy v úterý dopoledne, jsou určeny pro děti od 6 měsíců. Nově máme v úterý odpoledne také lekce pro děti předškolního a školního věku,“ uvedla lektorka Jana Kracíková.

Za kurz pro nejmenší, jenž čítá patnáct lekcí, zaplatí rodiče 1800 korun, jedna lekce stojí 150 korun. Nový kurz startuje 27. března.

Poptávku po kurzu plavání pro miminka uspokojí také ve Sportovním centru Jilemnice. Pořadatelem je Baby Club Delfín, který si vždy na sobotní dopoledne pronajímá jilemnický plavecký bazén.

„Kurzy máme jak pro děti od 6 měsíců, tak pro děti do předškolního věku,“ říká Hana Pohořalá z Baby clubu Delfín. Na konci každého plavacího období obdrží jeho účastníci diplomy.

Rodiče v Jilemnici zaplatí 180 korun za lekci, během tříměsíčního kurzu se jich koná dvanáct. „Chceme, aby rodiče zaplatili vždy kurz dopředu. Občas pro ně máme připravené různé akce buď slevy, nebo od nás dostávají různé dárky, například plenky na plavání pro děti,“ poznamenává Pohořalá.

Podle jejích slov startuje nejbližší kurz v dubnu. Když ale některé maminky nestačí své ratolesti včas přihlásit, nemusejí smutnit. „Pokud mají rodiče zájem, aby jejich děti nastoupily do kurzu, který již běží, vyjdeme jim vstříc,“ dodává Hana Pohořalá.

Slovo pediatra

MUDr. Tomáš Vejrych: „Myslím si, že pro zdravé děti je plavání vhodné, voda je pro ně přirozené prostředí. Pokud by však děti byly často nemocné a mívaly například zánět středního ucha nebo záněty horních cest dýchacích, pak bych plavání nedoporučoval.“