S radostí nad pátečním vítězstvím arménských fotbalistů se vydal zástupce jihokavkazské republiky Tigran Seiranian v sobotu na Trutnovsko. Při prohlídce Hospitalu v Kuksu, který prochází rekonstrukcí, využil možnost navštívit lapidárium s originály soch Matyáše Brauna, barokní lékárnu, kapli i hrobku Šporků. „Vždy, když mám možnost navštívit některý region, nestačím se divit, kolik nádherných památek v Česku máte," komentoval velvyslanec.

Tigran Seiranian přijel do regionu na pozvání Robina Böhnische, který byl před rozpuštěním poslanecké sněmovny místopředsedou zahraničního výboru a místopředsedou výboru pro životní prostředí. „Jeho excelence je velmi aktivní, v posledních měsících má za sebou řadu úspěchů v oblasti spolupráce českých a arménských institucí a samospráv, snaží se podporovat a rozvíjet také obchodní výměnu," uvedl Robin Böhnisch.

Právě možná spolupráce Trutnova a arménského města Dilidžan v regionu Tavuš, kterému se přezdívá Arménské Švýcarsko, byla jedním z témat debaty u oběda se starostou Ivanem Adamcem. Dilidžan je branou do stejnojmenného národního parku, místy podobného Krkonoším.

„Dohodu o partnerství podepsaly Karlovy Vary se slavnými arménskými lázněmi Džermuk, Karlovarský kraj pak uzavřel dohodu s regionem Vajots Dzor. Na spadnutí je smlouva Moravskoslezského kraje s jihozápadním regionem Armavir," přiblížil Robin Böhnisch současný rozvoj vztahů.

Slavnostními fanfárami a celým vedením školy byl host z Arménie přivítán v České lesnické akademii. Obeznámil se s její strukturou, možnostmi studia i jejími rozsáhlými zahraničními aktivitami. Ředitel Jan Korbelář provedl návštěvu historickou budovou i novými prostory pro vyšší studium na Školním polesí v Horním Starém Městě. Tady si také velvyslanec vyzkoušel unikátní simulátor harvestoru. A od instruktorů si za svůj výkon vysloužil pochvalu. „Nechce se věřit, že pan velvyslanec sedí v takovém stroji poprvé. Až skončí v diplomacii, můžeme ho zaměstnat," nabídl ředitel Korbelář.

Pozdní odpoledne strávil Tigran Seiranian návštěvou Krkonošského národního parku. V doprovodu strážce parku Davida Papíka si prohlédl část Obřího dolu a později se zastavil u Památníku obětem hor nad Luční boudou. Dozvěděl se také něco o certifikaci místních krkonošských produktů. Závěr pobytu na Trutnovsku věnoval velvyslanec pracovní večeři s předsedou Asociace exportérů České republiky Jiřím Grundem. Tématem debaty byla možnost obchodní spolupráce, útlum tradičního průmyslu v obou zemích v posledních dvaceti letech i nové příležitosti.

„Tigran Seiranian je první velvyslanec Arménie v České republice, předtím bylo nejbližší arménské velvyslanectví ve Vídni. Pobývá tu již dva roky a ještě minimálně dva roky v Česku setrvá. Jeho návštěva na Trutnovsku jistě nebyla poslední," uzavřel Robin Böhnisch.

Pavla Truhlářová, Aleš Vaníček