Z 2807 zásahů, k nimž v letošní zimní sezoně vyrážela Horská služba Krkonoše, se odehrála drtivá většina na sjezdovkách. Nejvíce jich bylo v Peci pod Sněžkou, kde tamní záchranáři řešili 713 úrazů. Mimo sjezdovky jich měli stovku. Nejvíce, osmnáct, jich bylo na Sněžce. Šest stovek se jich stalo na sjezdovkách.

Ve Špindlerově Mlýně bylo nejvážnějším z tamních 525 případů Horské služby úmrtí padesátiletého polského lyžaře po srážce na sjezdovce Na Pláních, ani v Peci pod Sněžkou nebylo od tragédie daleko.

Osmatřicetiletý Jan zkolaboval 18. února na sjezdovce Hnědý vrch. I když ho už večer trochu bolelo na hrudi, dal si k večeři dvě piva s tím, že to přejde. Druhý den ráno vyjel na lanovce na Hnědý vrch. Po pár desítkách metrů jízdy na lyžích ale padl k zemi. Zastavilo se mu srdce. Svědci okamžitě začali s laickou resuscitací a přivolali pomoc. Horští záchranáři dorazili na místo i s automatickým externím defibrilátorem na skútru do 5 minut. Nalepili mu elektrody a po pěti výbojích muž "naskočil", 12 minut od zahájení resuscitace horskými záchranáři.

Wolfgang Berger je náčelníkem Horské služby v okrsku Pec pod Sněžkou.
Rekordmani z Pece. Horská služba měla letos nejvíc zásahů v historii

Další členové Horské služby na místo přivezli posádku zdravotnické záchranky, záhy přistál na kopci vrtulník. Jan si z této akce nepamatuje vůbec nic. První, co vnímal, byl nemocniční pokoj a zvuk přístroje monitorující srdeční rytmus. Lékaři v nemocnici potvrdili, že příčinou zástavy srdce byl infarkt. Ten mohl způsobit, jak ostatně i 38letý muž připustil, stres a velké vytížení.

"Udělalo se mu špatně na lanovce, při výstupu na horní stanici kousek popojel a zkolaboval. Život mu zachránila pohotová reakce lyžařů, kteří se pohybovali v jeho blízkosti, a resuscitace," popsal případ Wolgang Berger, náčelník okrsku Horské služby v Peci pod Sněžkou.

Muž přišel v uplynulých dnech osobně poděkovat záchranářům. "Bývá to spíš výjimečné, ale potěší to," kvitoval děkovné gesto zkušený horský záchranář.

Wolfgang Berger působí u Horské služby 32 let a má proto dostatek zkušeností. Podle něj stojí za rekordními letošními čísly vysoká návštěvnost Krkonoš. "Úrazy korespondují se zvýšenou návštěvností, obzvlášť po covidovém roce, kdy byly skiareály zavřené. Loni jsme měli v zimě 108 zásahů, letos 713. V únoru jsme měli dokonce 70 zásahů za týden, denně až osmnáct," porovnal statistiku. Nejčastějším úrazem bylo poranění kolenních vazů. "Vyplývá to ze stylu lyžování, kdy se začalo jezdit na kratších carvingových lyžích," vysvětlil.

Vizualizace
V Peci pod Sněžkou vyroste krytý bazén, parkovací dům či nové lanovky

Wolfgang Berger je služebně nejstarším členem Horské služby v Peci pod Sněžkou. Vyučený automechanik, který pracoval v ČSAD v Trutnově, se stal nejdříve v roce 1991 dobrovolným členem, v roce 1993 nastoupil jako sezonní zaměstnanec, od roku 2005 pracuje jako celoroční zaměstnanec. Začínal v Janských Lázních na horní stanici lanovky na Černé hoře. "Zázemí tam tehdy bylo v elektrickém rozvaděči," zavzpomínal.

Za případ, na který nezapomene, považuje pátrání s tragickým koncem po jednom z kolegů v Peci pod Sněžkou. "Dlouholetý dobrovolný člen Horské služby Láďa Svoboda z Pece, sportovec, který mě učil hrát tenis, byl v důchodovém věku a vydal se na brusinky do Modrého dolu. Poté, co nebral telefon, se rozjela pátrací akce. Nedařilo se nám ho objevit, proto se přizval na pomoc policejní vrtulník, který měl lokalizátor na mobilní telefony. Díky němu se podařilo zaměřit telefon a najít Láďu, který se zřítil," připomněl Wolfgang Berger nešťastnou událost.

ZÁSAHY HORSKÉ SLUŽBY V ZIMNÍ SEZONĚ

od 1. 12. 2021 do 30. 4. 2022

Krkonoše celkem 2807

Šumava 692

Beskydy 540

Pec pod Sněžkou 713

Špindlerův Mlýn 525