Celkem se ve Dvoře Králové narodilo už 269 žiraf. Malá samice, narozená 23. prosince, je už 175. přírůstkem tohoto kriticky ohroženého druhu ve Dvoře Králové. Zbytek připadá na žirafy síťované.

V safari parku se narodila žirafa po čtyřech letech. Dvůr Králové tak zaznamenal před koncem roku další významný chovatelský úspěch, 13. prosince se tam narodila samice nosorožce dvourohého východního.

V Safari Parku Dvůr Králové se narodilo mládě nosorožce dvourohého východního.
VIDEO: Ve Dvoře Králové se narodilo mládě nosorožce. Matce se nelíbila kamera

Návštěvníci poprvé uvidí mládě žirafy na jaře. „Mládě je zatím i s matkou oddělené od zbytku stáda, připojí se k nim v nejbližších týdnech,“ vysvětlil zoolog Luděk Čulík. Jde o samici, pojmenovanou chovateli Imany. Pro matku Imaru je to už druhé mládě. Otcem je nový chovný samec Bořek.

Mládě obývá pavilon v zázemí zahrady, který není přístupný pro návštěvníky. „Pokud vše půjde dobře, lidé ho uvidí koncem dubna, až se opět osadí letní výběhy,“ dodal Luděk Čulík.

Safari park je nejvýznamnější chovatel žiraf na světě. K rozmnožování obou druhů se vrací po odmlce způsobené hledáním vhodného chovného samce, který by byl nepříbuzný zdejším samicím. Díky velkému množství potomků dvorské krve to nebylo snadné.

Hlavní role v seriálu ZOO patří osmnáctileté herečce Michaele Pecháčkové, v březnu natáčela také v pavilonu žiraf.
Při natáčení seriálu ZOO si štáb nejvíc pochvaluje hyeny, složité je to s hady

Oba rodiče mláděte přišli do safari parku v rámci částečné obměny stáda z jiných zahrad. Desetiletá Imara pochází z Budapešti a do Dvora Králové přišla z Liberce, Bořek se narodil před 14 lety v Praze a do Dvora Králové putoval ze Zoo Plzeň. Tam žil v záložní mládenecké skupině a čekal na doporučení k rozmnožení od koordinátora evropského chovu. Ačkoli žirafy Rothschildovy jsou v přírodě kriticky ohrožené, populace v lidské péči je početná. Chov je proto podle zoologů potřeba řídit tak, aby byl dlouhodobě udržitelný a geneticky rozmanitý a odchovky je třeba regulovat.

V Safari Parku Dvůr Králové se narodila mláďata levharta perského.
Ve Dvoře Králové se narodili malí levharti, jediná mláďata na světě za celý rok

Počátkem unikátního chovu ve Dvoře Králové se staly výpravy někdejšího ředitele dvorské zoo Josefa Vágnera do Afriky. Z nich mezi lety 1969 a 1972 přivezl přes sto žiraf a víc než dva tisíce dalších zvířat. Krev dvorských chovů dodnes tvoří základ chovných skupin v mnoha zahradách po celém a světě znamená pojistku pro jejich zachování i v případě, že by v přírodě byly vyhubeny.

Situace těchto ikonických zvířat v přírodě se od doby Vágnerových odchytů dramaticky zhoršila. Zatímco v roce 1985 žilo na světě kolem 155 tisíc žiraf, v roce 2015 to už bylo pouze kolem 95 tisíc. Za tento téměř čtyřicetiprocentní pokles, v některých oblastech dokonce pokles o 95 procent, mohou přeměna přirozeného prostředí, úbytek míst k pastvě, pytláctví i války. „Právě kvůli válkám a pytláctví je nyní žirafa Rothschildova jednou z nejohroženějších. V divočině jich není více než šestnáct set,“ přiblížil situaci Luděk Čulík.

Hlavní role v seriálu Zoo patří osmnáctileté herečce Michaele Pecháčkové.
Seriál Zoo se vrací, točit se bude ve Dvoře Králové i příští rok s největší star

Až do roku 2015, kdy zoologové provedli velké sčítání divokých žiraf, navíc tato zvířata nebyla předmětem většího zájmu ochránců. Pro jejich rychlé mizení se proto následně vžilo označení tiché vymírání. Chov v péči člověka je tak v současnosti důležitější než kdy jindy.