Bude se týkat především artroskopických zákroků, které řeší problémy s onemocněním a poraněním kloubů. „Předpokládáme, že tato nová možnost bude mít u lidí odezvu. Budou rádi, že nemusí ležet ve špitálu. Přijdou ráno a po operaci můžou s doprovodem zamířit domů,“ říká primář trutnovské ortopedie Aleš Chaloupka (na snímku).

Primář ortopedického oddělení trutnovské nemocnice Aleš Chaloupka.Pacienti nicméně dostanou možnost vybrat si variantu, která jim bude vyhovovat. „Pokud k nám přijde pacient s bolestí kolena a zjistíme, že je nutné provést artroskopii, bude mít možnost vybrat si, jestli zůstane tři dny v nemocnici nebo půjde po zákroku hned domů,“ vysvětluje primář.

Čekací lhůta na takový operační zákrok je v Trutnově do jednoho měsíce. „To považuji za naši velkou výhodu. V jiných, větších nemocnicích, se čeká půl roku,“ dodává. Klasických operací zvládli v uplynulém roce na trutnovské ortopedii 1100, z toho se tři stovky týkaly endoprotéz, artroskopií bylo 450. Časté byly operace kyčlí, kolen a krčků. Na endoprotézy, tedy umělé náhrady poškozeného kyčelního kloubu, se čeká osm až deset měsíců.

Ambulantním operačním zákrokům vyhradí v trutnovské nemocnici vybrané dny, aby neomezili běžný chod ortopedické ambulance. Tam se denně vystřídá třicet až šedesát pacientů. „Systém není postavený pouze na objednaných pacientech. Třetina lidí dorazí na ošetření prvně, dvě třetiny chodí opakovaně,“ upřesňuje Aleš Chaloupka, ortoped s dlouholetými zkušenostmi z Hradce Králové.

Počet pacientů ortopedie bývá v létě a zimě podobný. „Klouby nejvíc bolí lidi na jaře a na podzim,“ poznamenává. „V zimě máme hodně úrazů z hor z lyží a snowboardů, přijíždějí k nám z lyžařských výcviků. V létě je to hodně turistů, úrazy bývají z kol a kolečkových bruslí,“ popisuje primář.

Lidé by měli podle něj předcházet úrazům používáním ochranných pomůcek a nepřeceňováním sil. „Stává se, že přijdou lidé, celí sedření ze sjezdu na kole a sami říkají, že tušili, že jedou do té zatáčky moc rychle. Ale rychlá jízda se jim prostě líbí. Je potřeba si udržet v takových okamžicích chladnou hlavu,“ doporučuje Aleš Chaloupka.

ARTROSKOPIE Artroskopie je operační metoda léčby kloubů, která je velmi šetrná, protože se provádí bez řezání a otevření kloubu, a proto je také méně bolestivá a pacient se může rychleji vrátit do běžného života. Tento typ operace je určen k diagnostice a operativní léčbě degenerativních onemocnění kloubů, zranění kloubů a k rozhýbání kloubů. Lékaři doporučují při potížích s klouby neotálet a nechat se vyšetřit. Poškození kloubu je pak méně závažné a artroskopický zákrok menší. Artroskopickou technikou je v současné době možné operovat šest kloubů v lidském těle (koleno, rameno, loket, kotník, kyčel a zápěstí).