Projít se v přírodě, poznat zajímavá místa i něco se dozvědět. Bez velkých příprav a nároků. To nabízí turistům i cyklistům Zlatá cesta, začínající hned za železničním přejezdem u odbočky směr Žacléř. Vede podél Zlatého potoka do zaniklých obcí Bystřice a Sklenářovice, prochází kolem zaniklých dolů na úbočí Rýchor.

Hlavní trasu určují směrovky ve tvaru ruky a vedou dál do osady Sejfy, Antonínova údolí a do Svobody nad Úpou.

Vycházkovou trasu s 34 informačními tabulemi zřídila Správa KRNAP na návrh Hradní společnosti Aichelburg. Příchozí mají možnost více se dozvědět například o historii Kalné Vody, o permských pískovcích, které tvoří podloží Trutnova i jeho okolí, o zaniklých obcích Sklenářovice a Bystřice i o slatinných a rašelinných loukách na Sluneční stráni. Za příznivého počasí se lze v Retroparku Sejfy i vykoupat. Nechybí několik odpočívadel, mapy a dobové fotografie.

Základní trasa není nijak fyzicky náročná a zejména cykloturistům nabízí Zlatá cesta mnoho variant k prodloužení. Třeba i na celodenní výlet.

Zřejmě nejzajímavější je možnost vydat se na Rýchory, až do výšky 1000 metrů nad mořem. První zóna národního parku nabízí nejen jedinečnou přírodu, ale i výhledy do okolí. Zpět se lze vrátit přes Žacléř (a dělostřeleckou tvrz Stachelberg), nebo přes Horní Maršov i Horní Malou Úpu. Za nastoupané metry samozřejmě s odměnou dlouhého sjezdu.

Zlatá cesta