"Do hledání holčičky, která se ztratila asi dva kilometry od hranic s Německem, se zapojili i dva naši kolegové z Krkonoš s našimi vyhledávacími drony. Horská služba měla za úkol propátrat primárně obtížné partie této části Českého lesa," uvedl Jan Hepnar, zástupce vedoucího kynologické brigády Horské služby ČR.

Cvičení Horské služby s lavinovými psy na hřebenech Krkonoš.
Lavinový pes musí mít rád lidi a chodit s nosem u země, říká šéf psovodů

Holčičku v úterý odpoledne nalezl místní hajný uprostřed lesa, dezorientovanou, ale zdravotně v pořádku. Ztratila se před dvěma dny během rodinné stopovací hry. Do pátrací akce byli zapojeni příslušníci Policie ČR a jejich psovodi, Hasičský záchranný sbor, vrtulník s termovizí a mnoho dobrovolníků. "Celá akce byla perfektně koordinována a všechny záchranné složky přesně věděly, v jakých lokalitách a jak mají hledat," dodal.

Kynologická brigáda Horské služby disponuje skvěle cvičenými psy, kteří jsou zvyklí vyhledávat ztracené osoby v nepřehledném terénu a v lavinách. "Připomínám, že před několika dny fenka Enigma ze šumavské Horské služby obdržela cenu Statečné psí srdce v kategorii psů služebních a záchranářských. A to právě za vyhledání ztracené ženy v hustém neprůchodném lese. A tento víkend se naši psovodi zúčastnili úspěšně závodu Search and Rescue v Krkonoších," připomněl Jan Hepnar.

„Search and Rescue 2021 – Špindl Challenge“ se konal o víkendu 9. a 10. října na svazích Svatého Petra, v Skiareálu Špindlerův mlýn v Krkonoších.
FOTO: Psovodi v Krkonoších trénovali záchranu životů na sjezdovkách a v lesích