Meteorologové v pátek ve zpřesňující výstraze potvrdili, že největší riziko prudkých bouřek se týká hlavně našeho regionu - východních Čech. Přijít měly po 16. hodině a zasáhnou většinu území. V 17hodin zvýšili dokonce výstrahu pro západní část hradeckého a Pardubického kraje na extrémní, konkrétně pro Jičínsko, Novobydžovsko, Přeloučsko, Pardubicko, Chrudimsko a Hlinecko, extrémní stupeň nebezpečí tady platí od 18 do 20 hodin.

EDIT: Nakonec ale ve východních Čechách byl spíše klid, bouřky se vyřádily v jižních Čechách a na Moravě. O to píšeme ZDE a ZDE.

PSALI JSME V PÁTEK: Nejdříve se podle výstrahy bouřky objeví na západě Čech, mohou být doprovázené přívalovým deštěm s úhrny kolem 30 mm, menšími kroupami do 2 cm a nárazy větru kolem 70 km/h.

Aktualizaci výstrahy a analýzu situace vydanou ve 14:30 hod najdete ZDE

"Během pozdějšího odpoledne a večera se vyskytnou ještě intenzivnější bouřky (s vysokým stupněm nebezpečí) na ostatním území Čech a později i na Moravě a ve Slezsku, kde jejich výskyt hrozí i v druhé polovině noci na sobotu. Velmi silné bouřky budou doprovázené nárazy větru i kolem 90 km/h, většími kroupami (o průměru od 2 do 5 cm) a přívalovým deštěm, při kterém může v krátké době napršet kolem 50 mm, v opakovaných bouřkách nebo v kombinaci bouřek s deštěm ojediněle i kolem 70 mm," uvedl krátce po poledni Český hydrometeorologický ústav na síti X.

close Předpověď meteorologů info Zdroj: ČHMÚ zoom_in Předpověď meteorologů

To, že východ Čech je dnes nejohroženějším českým regionem, naznačovaly už včerejší modely.

Podle detailní výstrahy meteorologů bude největší nebezpečí silných bouřek ve východních Čechách dnes mezi 16. hodinou a půlnocí. Poté budou bouřky postupovat dále na východ, na Moravu, kde by ale měly být o něco slabší. Výstrahu meteorologů pro každý okres najdete ZDE. Zítra už by mělo být počasí klidné, ale o několik stupňů se ochladí. Na vodní radovánky teploty nejspíš nebudou.

Druhá polovina června je už tradičně poslední roky sezonou silných bouřek a supercel, někdy i tornád.

Ty snad ale dnes podle ČHMÚ nehrozí. "Tornáda jsou málo pravděpodobná vzhledem k relativně vysoké základně oblačnosti, nicméně zejména zpočátku v izolovaných supercelách nebo v případě jejich slučování je nemůžeme vyloučit. I tak je ale možnost výskytu silného tornáda velice málo pravděpodobná," uvedli zde.

Mohlo by vás také zaujmout: 60 tisíc mrtvých srnčat ročně. Podívejte, jak je u Kunvaldu chrání před senosečí

Stop sečení srnčat - komentář čte Viktor Preiss | Video: Stop sečení srnčat