V pondělí 3. ledna se vyskytovalo na Trutnovsku 1337 aktivních případů. Čtvrteční data znamenají, že se počet nakažených osob v okrese vůbec poprvé přehoupl přes hranici dvou tisíc. Od 1. ledna přibylo na Trutnovsku 1119 případů koronaviru. Za stejnou dobu se uzdravilo 474 lidí. Počet obětí se zvýšil na Trutnovsku na 144.

Podle dat ministerstva zdravotnictví se za poslední týden koronavirus šíří nejvíc z celé země ve třech okresech Královéhradeckého kraje - na Hradecku, Rychnovsku a Trutnovsku.

Rekordně narůstající počet onemocnění se zásadně podepisuje také na chodu trutnovské nemocnice. "Od povánočního týdne je situace s počty nových příjmů hospitalizovaných pacientů nejhorší za celou dobu pandemie a bohužel se dále zhoršuje," přiznala Lucie Chytilová, mluvčí Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje, do kterého patří trutnovská nemocnice. "V Trutnově je aktuálně vyčleněno zhruba 50 covidových lůžek, až na jedno jsou všechna plná," sdělila.

Ředitel Oblastní nemocnice Trutnov Miroslav Procházka přiznal, že situace je opravdu kritická. "Bohužel jsme již nyní v situaci, kdy jsme za hranou našich reálných kapacit v poskytování adekvátní zdravotní péče. V porovnání s druhou, listopadovou vlnou pandemie v regionu, jsme nyní bohužel v ještě horší situaci," řekl.

Špitál drtí vedle náporu covidových pacientů také chybějící personál. V Trutnově je ve stavu nemocných či v karanténě zhruba čtvrtina pracovníků nemocnice. K tomu nemá ani studenty, kteří jí pomáhali na podzim.


"Počet hospitalizovaných pacientů s covid-19 je již v současné době o desítky procent vyšší než na podzim, navíc zabezpečujeme antigenní testování pro veřejnost, druhé odběrové místo pro PCR testy a od pátku budeme nově vytvářet očkovací centrum. Vzhledem k počtu pacientů vyžadujících kyslíkovou podporu včetně HFNO se dostáváme i na hranu technických možností rozvodů medicinálních plynů po nemocnici," popsal aktuální stav v Trutnově.

Nemocnici by velmi pomohla jakákoliv pomoc od zdravotníků v regionu, kteří by nabídli své síly, například i jen na minimum služeb v těchto těžkých týdnech. Každá kvalifikovaná pomoc je pro nemocnici velmi žádoucí a vítaná.

Přestože jsou kapacity špitálu nyní vyčerpané, podle ředitele Procházky to příliv pacientů v následujících dnech nijak neomezí. "Podle dostupných predikcí pro okres Trutnov se budeme v následujících deseti dnech potýkat s obrovským tlakem na zdravotní péči, kdy lze v rámci okresu očekávat až 100 nových pacientů s covid-19 vyžadujících hospitalizaci," nastínil, že lze předpokládat další nápor.

"V předchozích dnech již byla lůžka covidových oddělení naplněna nad rámec deklarovaných kapacit a pacienty s covid-19 již máme také na vyčleněných infekčních pokojích standardních oddělení," uvedl Miroslav Procházka.

Stávající lůžkové kapacity covidových oddělení jsou přes opakované navyšování lůžek již nedostatečné. Nemocnice pro musí přijmout minimálně pro následující dva týdny nestandardní opatření, kdy omezí veškerou neakutní zdravotní péči včetně ambulantní. Koncentruje všechny dostupné síly a prostředky na zvládnutí akutní situace a dalšího navýšení covidových lůžek formou vytvoření třetího covidového oddělení.

"Tato opatření budou mít bohužel reálný dopad na dostupnost zdravotní péče i pro „necovidové“ pacienty. Dovoluji si proto občany požádat, aby v případě zdravotních potíží konzultovali svůj zdravotní stav s praktickým či odborným ambulantním lékařem a v případě, že potíže nebudou akutní, odložili návštěvu nemocnice na pozdější období. Očekáváme, že v druhé polovině ledna by se mohla projevit vládou přijatá restriktivní opatření z konce prosince, počet potřebných hospitalizací pacientů s covid-19 by se mohl začít snižovat a mohli bychom se vrátit k normálním rozsahu poskytování zdravotní péče. Věřím, že společným úsilím nás všech se nám podaří následující extrémně těžké období zvládnout a poskytnout maximální dostupnou péči všem potřebným pacientům," konstatoval Miroslav Procházka.