„Největším přínosem díla Ivo Pavelka a jeho kolegů není jen oživení vzpomínek pamětníků na vizionáře a mimořádnou osobnost v historii československých zoologických zahrad. Je především představení charismatické osobnosti mladé generaci, která již často nemá ponětí o tom, kdo byl Josef Vágner," říká Přemysl Rabas, ředitel Zoo Dvůr Králové.

Josef Vágner, lesník, zoolog, cestovatel a spisovatel, působil jako ředitel dvorské zoo v letech 1965 až 1983. V 70. letech prosadil, aby se zahrada začala orientovat na africkou faunu. Jako první přišel s myšlenkou na vybudování safari. Podnikl několik velkých expedic do Afriky, kde zorganizoval odchyty a přesuny více než 2000 zvířat do Evropy.

Režisér Pavelek v minulosti produkoval filmy jako Waterloo po česku, Bolero nebo režíroval celovečerní dokument Arnošt Lustig – devět životů. „Přestože jsem se doposud věnoval zcela odlišným tématům, osobnost Vágnera mě zaujala. Byl vizionářem, který už tehdy věděl, že se nad osudem africké divočiny stahují mračna. Věděl, že převoz zvířat do Evropy je jedním ze způsobů, jak dát některým druhům šanci přežít," říká Ivo Pavelek. „I když dokument zachycuje události, jako jsou snahy o privatizaci zoo nebo státních lesů, nesnažím se tyto chvíle vyhrotit. Spíš ale podat ucelený pohled, který každému umožní udělat si na tyto okamžiky vlastní názor," doplňuje režisér.

Safari v Čechách uvidí návštěvníci zoo například během Afrického festivalu, který každoročně pořádá dvorská zahrada v červenci. Od září bude snímek distribuován také do škol a městských kin.

Josef Vágner - bývalý ředitel Zoo Dvůr Králové