Nová učebna simuluje v trojrozměrném prostředí reálný svět do nejmenších detailů. Dokonale umí zobrazit například lidské tělo zevnitř - všechny orgány, tepny a žíly. Věrně dokáže napodobit také operace. Budoucí zdravotníci tak můžou vidět už ve školní učebně to, k čemu by se jinak dostali nejdříve při praxi.

"Posouváme se tím ve výuce do zcela jiné dimenze. Nyní můžeme ve škole připravit téměř jakékoliv virtuální prostředí, na které si běžně nesáhneme, můžeme si ho sami nastavit a pracovat s ním," uvedl ředitel školy Roman Hásek.

V režimu „kino“ vidí studenti stereoskopicky zpracovaná videa, fotografie či modely přímo ve 3D brýlích, které mají na očích. V režimu „imerziv“ sledují obraz na speciální stěně, podobně jako diváci ve 3D kině, což umožňuje pozorovat objekt ve virtuální realitě stejným způsobem jako v reálném světě.

Novinka výrazně zatraktivní výuku a zároveň pomůže žákům lépe pochopit novou látku. "Když například vidíte, jak se perou antibiotika s bakteriemi uvnitř žíly, to je úžasný prožitek. Jinak bych strávil hodinu na přednášce, tady to mám srozumitelně ve 3D Cave za pět minut a na celý život," ocenil Arnošt Štěpánek, krajský radní zodpovědný za školství, když viděl videoukázku při představení učebny.

Ilustrační foto.
Zdrávka jde s dobou, jako první v kraji otevře obory masér a nutriční asistent

Učebnu chválili i další pozvaní hosté. "Je to jiný vjem, než když si o tom student něco jen přečte," prohlásil krajský radní pro zdravotnictví Zdeněk Fink. "Je to posun o několik desetiletí dál. Bude jednoznačně trendy, pomůže studentům učitelům a věřím, že to bude i přínosem pro praxi," uznal ředitel trutnovské nemocnice Miroslav Procházka.

Učebnu pořídila škola v rámci projektu Implementace Krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání v Královéhradeckém kraji II. "Využijeme ji hlavně pro výuku somatologie, anatomie, ošetřovatelství a první pomoci. Dá se ale využít i na přírodní vědy jako jsou biologie, fyzika či chemie. Chceme, aby ji využívalo co nejvíc našich žáků a zároveň aby pomáhala i našim partnerským organizacím," řekl ředitel školy Roman Hásek. S moderní výukou má zdravotnická škola bohaté zkušenosti. První učebnu virtuální reality si totiž pořídila už před pěti lety. Teď je jedinou školou v kraji, která má nejmodernější 3D Cave učebnu.

Střední zdravotnická škola v Trutnově aktuálně přidala ke čtyřletému maturitnímu oboru praktická sestra a zdravotnickému lyceu ještě dva zcela nové středoškolské obory - masér ve zdravotnictví a nutriční asistent. Rovněž nabízí tříleté studium diplomovaná všeobecná sestra, určené pro absolventy středních škol. Zřizovatelem školy je Královéhradecký kraj.