O zábavu se postará dívčí skupina Berušky společně s tamním souborem Heřmánek. Připravena je i soutěž ve vyběhnutí schodů věže. Celá akce začíná ve 14 hodin. A jak nová rozhledna vznikala? Realizace rozhledny, která připomíná svým tvarem penis či okurku, trvala několik let.

„S přípravami jsme začali již v roce 2008. Stavět se mělo o rok později, ale nepodařilo se nám sehnat úvěr. Když se nám v roce 2010 úvěr zajistit podařilo, přišly povodně," vysvětluje Vladimír Stříbrný, starosta Heřmanic. Se samotným návrhem na netradičně pojatou rozhlednu přišli mladí architekti z projekční kanceláře Mjölk.

Starosta byl nadšený

„Věž v Heřmanicích je jeden z našich stěžejních projektů, který vznikl krátce po založení ateliéru. Na několik dní jsme odjeli na chalupu do Záskalí a přemýšleli jsme, co vlastně chceme jako architekti dělat. Jen tak, bez zadání a konkrétního místa, vznikl návrh této rozhledny," popisuje vznik projektant Jan Mach. Do měsíce od dokončení projektu měli architekti nadšeného starostu z Heřmanic.

„Návrh architektů se mi hned líbil. Okamžitě jsme začali vymýšlet, kde a jak bychom mohli projekt zrealizovat. Stejného názoru bylo i zastupitelstvo," řekl Stříbrný.

Vyhlídková věž se stala součástí projektu na výstavbu cyklostezky, která povede z Polska přes Heřmanice do Dětřichova. Rozhlednu postavila firma Taxus, ta se specializuje na stavby v těžko přístupném terénu. Stejná společnost stavěla i rozhlednu Císařský kámen ve Vratislavicích nad Nisou.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE

Výška: 23,7 m
Průměr: 5 m
Počet stojen: 54 ks
Základy: beton 34,6 m3
Ocelová výztuž: 1 809 kg
Konstrukce: modřínové dřevo 35,5 m3
Ocelové styčníky: 192 ks
šrouby: 816 ks
Vruty: cca 12 000 ks
Počet schodů: 99

„Se stavbou nebyl žádný problém. Jediná změna, ke které došlo oproti projektu, je v kopuli. Tu jsme museli zvýšit, aby byl ještě lepší výhled," podotkl Petr Bláha z firmy Taxus.

Rozhledna je vysoká téměř 24 metrů. Stavba má kruhový půdorys. Původně měla být zahnutá, ale kvůli úspoře peněz postavili věž rovnou. Konstrukce je postavena z modřínového dřeva a na vyhlídku vedou dvě schodiště.

K rozhledně se můžete vydat nejen na kole, ale i pěšky nebo autem. U rozhledny je vybudováno zázemí s parkovištěm a lavičkami.

Architekti z ateliéru Mjölk již připravují další originální rozhlednu. Tentokrát na Božím Daru. „Další věž, podobnou té heřmanické z dřevěné konstrukce, ale vyšší, chystáme na Boží Dar. Stavbu bude muset kvůli těžce přístupnému terénu a chráněné oblasti provést helikoptéra," řekl Jan Mach z ateliéru Mjölk.