Vyhláška města Dvůr Králové už déle než rok zakazuje podomní prodej. Přesto v minulých dnech musela městská policie řešit „nájezd" skupiny obchodníků, kteří nabízeli změnu dodavatele energií.

Hlavně starší lidé

Po internetu se začalo šířit upozornění před prodejci. „Hlavně od starších spoluobčanů si nechávají podepisovat nové smlouvy na dodávky elektřiny a plynu. Řádili v Rokycanově ulici a okolí," upozornil Radek Odl. I díky jemu zareagovaly příslušné orgány okamžitě.

„Hlídka městské policie na žádost oznamovatelky zasahovala v Rokycanově ulici, ale bylo již příliš pozdě a prodejci byli pryč. I když hlídka provedla kontrolu dalších domů i přilehlých ulic, neobjevila je," informoval pověřený strážník Jindřich Hauke. Jak doplnil, v následujících dnech se ale podařilo prodejce identifikovat a případ se už řeší.

Podomní prodej ve Dvoře KrálovémProdejci a zástupci různých firem se zaměřují především na starší občany. „Nemohl jsem se jich zbavit, pořád mi něco vysvětlovali, říkali, že bych byl sám proti sobě. Tak jsem to nakonec podepsal, abych se jich zbavil. Když přišel syn, tak jsme to po telefonu zase zrušili," popsal jeden z „postižených" seniorů.

Prodejci se často vymlouvají, že o vyhlášce, která jejich činnost zakazuje, nevědí. Proto se městská policie rozhodla vydat samolepky, které si mohou lidé umístit na vchodové dveře nebo ploty. Jsou v červené a bílé barvě. „V rámci tohoto projektu budeme v první edici tisknout oba typy samolepek po dvou stech kusech, které budou brzy zdarma k dispozici v Infocentru na náměstí T. G. Masaryka a na naší služebně," doplnil Jindřich Hauke.

Není to poprvé

Lednový zásah proti prodejcům nebyl výjimkou. „Objevují se nám tu a zkouší různé finty. Často se firma brání, že pro ně podpisy smluv zajišťuje agentura a oni nemají s jejími postupy nic společného," doplnil pověřený strážník. Přesto se daří osoby porušující vyhlášku najít a řešit jejich přestupky. „Důležité je, aby nás lidé včas kontaktovali," dodal Jindřich Hauke.

Nenechat se umluvit

Důležité je nepodlehnout nabídkám lidí, kteří často prošli speciálním školením, jak vás přesvědčit. Často stačí, když je člověk usvědčí ze zřejmé lži, kterou použili. „Stalo se to na náměstí. Prodejce se nejprve rozvášnil, že má schůzku se starostou. Tak jsem ho upozornil, že je asi v jiném městě, že máme starostku. To zbystřil a pak začal, že plyn oni vyrábí, a proto ho mají levný. Já jsem oponoval, že plyn se přece těží. Byl tak rozhozený, že odešel beze slova rozloučení," popsal setkání s jedním z prodejců Radek Odl.

Jak postupovat:
- Nikoho cizího nevpouštějte do domu nebo bytu.
- Pakliže máte jakékoliv podezření, okamžitě volejte policii (městskou nebo ČR).
- Jestliže nemáte možnost telefonovat, zvoňte na sousedy a požádejte je o jejich přítomnost a pomoc.
- Odmítejte vždy cokoliv podepsat s tím, že musí být přítomen Váš právní zástupce, rodinný příslušník apod.
- V případě potřeby volejte Dozorčí služby Městské policie denně 24 hodin: 603 237 858.
- Nebo piště na elektronickou adresu: mpdk@mudk.cz.