Ve středu předali zástupci lanové dráhy a města Pec pod Sněžkou symbolický šek sociálním pracovníkům Domu pro Julii symbolicky v době, kdy probíhá týden dětské paliativní péče. „Naše organizace pomáhá rodinám s dětmi, kterým život omezuje a zkracuje vážná nemoc. Tato částka přispěje na poskytování mobilní péče přímo v domácnostech u nemocných dětí a rozvíjení odlehčovací služby v kamenném dětském hospici, ve kterém zahájíme provoz v létě roku 2024,“ objasnila Lucie Koudelová. Vedle finanční podpory hospic shání i vybavení a nábytek do nového objektu.

Během letních prázdnin se tvoří u dolní stanice Lanové dráhy Sněžka v Peci pod Sněžkou největší fronty.
Novinky na lanovce na Sněžku: jízdné zdražuje, Tomášek končí, pomoc hospicu

Hospic vzniká v Brně v areálu Domova pro seniory na Kociánce, dostavěný má být v příštím roce. Bude poskytovat služby dětské paliativní péče. Výstavba bude stát 180 milionů korun, roční provoz 25 milionů Kč. Investorem stavby je město Brno, financování výstavby pokryje z velké části dotace z fondu Evropské unie. V Česku jde o první komplexní projekt tohoto typu. Další se připravuje v Praze na Cibulce, kde má být hotový v roce 2026.

Zdroj: Dům pro Julii

Charitativní spolupráci s Domem pro Julii schválilo vedení akciové společnosti Lanové dráhy Sněžka, kterou vlastní město Pec pod Sněžkou. „Jsem velmi ráda, že letošní charitativní spolupráce pomůže nejen finančně, ale i osvětou. Turisté se díky ní mohli dozvědět o možnostech podpory rodin, které pečují o nevyléčitelně nemocné děti. Osobně v tom vidím jistou symboliku. Lanovka totiž usnadňuje návštěvníkům dosáhnout krásného a pro některé i těžko dostupného vrcholu Sněžky. Organizace Dům pro Julii umožňuje některým rodinám prožít lehčí dny v náročné a vyčerpávající péči,“ uvedla starostka Pece pod Sněžkou Ilona Karlíková.

Lanová dráha Sněžka bude mít od 1. září nižší ceny než během letních prázdnin.
Za sedm stovek už ne. Lanovka na Sněžku bude mít od září nižší ceny

Ačkoliv má Lanová dráha Sněžka v letošním roce za uplynulých devět měsíců celkově větší návštěvnost než loni, za období letních prázdnin zaznamenala méně cestujících než před rokem, a to o 9 procent. „Návštěvnost ovlivňuje hlavně počasí, které se v polovině prázdnin zhoršilo. Počasí a povětrnostní podmínky byly letos o něco horší. V porovnání s předchozím rokem jsme provoz horního úseku lanovky museli z bezpečnostních důvodů zkrátit o zhruba 6 dní. Přesto jsme prodali během letních prázdnin 89 934 jízdenek,“ konstatoval Jiří Špetla, náčelník Lanové dráhy Sněžka.

Na Sněžce vybrali už více než čtvrt milionu korun pro dětský hospic. Do konce prázdnin to má být dvakrát tolik
Na Sněžce vybrali už více než čtvrt milionu korun pro dětský hospic

Lanová dráha Sněžka zvýšila od 1. července letošního roku ceny jízdného na prázdninové měsíce o deset procent. Cesta z Pece pod Sněžkou na nejvyšší českou horu a zpět stála v červenci a srpnu 680 Kč, o 60 korun více než v loňském roce. Jízda do mezistanice na Růžové hoře a zpět vyšla na 480 Kč. Od 1. září do 30. června platí nižší cena zpáteční jízdenky na Sněžku 520 Kč, na Růžovou horu 370 Kč.

Cílem brněnské neziskové organizace Dům pro Julii je odlehčit rodinám, které pečují o své nevyléčitelně nemocné děti 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Péče je to dlouhodobá, náročná a velmi intenzivní. Již nyní zdravotní sestry a pečovatelky profesionálního mobilního týmu Domu pro Julii jezdí do domácností těžce nemocných dětí a umožňují pečujícím rodičům si na chvíli odpočinout. V lůžkovém hospici, který se aktuálně staví ve spolupráci se statutárním městem Brnem, organizace poskytne komplexní služby dětské paliativní péče, zprostředkuje veselé okamžiky a podporu i v těch nejtěžších chvílích - úmrtí dítěte. Jeho zprovoznění je plánováno na léto roku 2024.