Zdravice českým dětem z Dánska, kterou přečetla knihovnice Stanislava Žaludová, odstartovala páteční Noc s Andersenem v trutnovské knihovně.
Na ponocování s knížkami a dalšími zábavnými i poučnými momenty se sešla téměř čtyřicítka malých čtenářů. Většina z nich se zde na oblíbenou akci oblékla do kostýmů pohádkových postaviček, kterým dominovaly ty, do nichž své protagonisty nasměroval nedávno zesnulý spisovatel a ilustrátor Zdeněk Miler. Právě jemu byla letošní akce ve zdejší knihovně věnována.

A protože šlo o kostýmky vesměs velmi vydařené, než se otevřely knížky, prošli se krtečkové, víly a další představitelé pohádek po pomyslném molu na módní přehlídce. Byla provázena všeobecným veselím a potleskem.

Pohádkové spaní se letos konalo v Trutnově historicky podeváté. V uplynulých letech kromě H. Ch. Andersena připomínaly knihovnice tvorbu bratří Čapků, Václava Čtvrtka a dalších spisovatelů. Děti také v minulosti zasadily jinan dvoulaločný v Dračí uličce, k němuž každoročně účastníci spaní chodí zapalovat svíčky. Letos jim to však překazilo nepříznivé počasí.

Knihovnice Stanislava Žaludová, Michaela Holá, Ivana Kubečková a Lucie Dlouhá pak děti provedly bohatým nočním programem. Kromě her a čtení je čekaly výtvarné dílny i olympiáda.

Trutnovská knihovna na Krakonošově náměstí v současné době eviduje v dětském oddělení zhruba na třináct set malých čtenářů. Zájem má mírně stoupající tendenci. Na oddělení se rozšířila otvírací doba i na dopolední čas, chodí sem vyplnit příjemně čas maminky na mateřské dovolené s dětmi, ale také třeba mateřské školy.

„Jsme mile překvapené, že děti tolik čtou. Některé si přijdou třeba jen pro Čtyřlístky, ale většina má zájem o různé knížky. Naši malí čtenáři jsou roztomilí a dobře se s nimi pracuje. Výběr knížek je pochopitelně daný věkem,“ konstatovala Michaela Holá.

Počítače sice v dětské populaci zájem o literaturu válcují, ale knihovnice v Trutnově mají pozitivnější zkušenosti. „Většina malých čtenářů, kteří navštěvovali naše oddělení od útlého dětství, se vrací i v době dospělosti. Studenti chodí často pro povinnou četbu. Pokud neodejdou na studia do jiných měst, zůstávají nadále čtenáři naší knihovny,“ informovala Stanislava Žaludová.

Martina Skučková z primy gymnázia se svěřila, že čte moc ráda. „Většiny Nocí s Andersenem jsem se účastnila. Je to tady nádherné. Mám hrozně ráda paní Žaludovou a je prima, jak si tady všichni vždy povídáme. U počítače vůbec nesedím, protože mě to nebaví. Čtení mi určitě pomáhá i ve škole. Zatím mám z češtiny jedničku. A píšu si také deník. Motivovala mě k tomu knížka ze série Emily Strange Divná a divnější,“ dodala malá gymnazistka.

Noc s Andersenem v Úpici a Trutnově

Tradiční Andersenovská noc proběhla i v knihovně v Úpici. Letos to byla již 10. jubilejní noc. Však i program byl jiný než jindy.  Začínali jsme výletem do blízké Rtyně v Podkrkonoší, kde nás přivítali v ZUŠ. Čekala nás ukázka canisterapie s fenkou Annie, výroba keramických skřítků knihovníčků a překvapením večera byli krásní madagaskarští leguáni. Čas určený pro náš výlet rychle utekl a my běželi na autobus, abychom zpátky nemuseli pěšky.

Dopadlo to dobře, a tak jsme hned mohli pokračovat v zábavě v naší knihovně. Nejprve jsme se rozdělili do družstev, která skládala své přání pro pohádkovník zasazený spáči při jedné z předchozích nocí s H. CH. Andersenem. Také jsme si četli z knihy o psím hotelu.Všichni poslouchali jako myšky.
A pak nastal čas jít znovu ven, abychom potěšili náš pohádkový stromek svými složenými přáními a veselou písničkou „Máme rádi zvířata“. V jejím duchu se totiž nesl celý večer.

Další soutěžení bylo písničkové, kdy jsme vymýšleli, co nejvíce písní o zvířatech. Než jsme vyčerpali repertoár, uběhla pěkná doba, a tak rychle na úkoly, za jejichž splnění získala družstva části tajné zprávy, která je nakonec zavedla k pokladu.

Nikomu ani nepřišlo, že už se nám čas přehoupl daleko přes půlnoc, takže ještě chvíle volna, kdy si každý mohl dělat, co chtěl, a ve dvě hodiny ráno večerka. Myslíte, že těch 25 spáčů hned usnulo?

Kdepak, odolávali i ti, co normálně spí už po večerníčku. A poslední usínali před čtvrtou hodinou ranní. Kupodivu to na nich ráno téměř nebylo vidět. A snad se všichni těší na tu příští Noc s H. Andersenem, zase za rok.

Jana Šimková, Jana Mudrová