Hlavně lidé z Čech

„Návštěvnost byla zhruba stejná jako minulý rok, tedy přes 16 tisíc lidí. Za to jsme v současné době velmi rádi," říká předseda občanského sdružení Stachelberg, Martin Vlasák. Převážnou část tvoří lidé z Čech, ze všech koutů republiky. Cizinců je podstatně méně a tenhle stav trvá již několik let.

Letos se tu sice na první pohled viditelné změny nekonaly, přesto se některé možná zásadní věci děly. „Získali jsme grant z Euroregionu Glacensis na kompletní přebudování expozice, takže teď se připravuje projektová dokumentace na zpřístupnění nových částí podzemí a vybudování nového vstupu. Není to ale nijak aktuální záležitost, na zpracování je čas do jara 2014. Pak se uvidí. Buď se na realizaci podaří získat nějaké další dotace, nebo se do toho pustíme postupně za vlastní peníze," dodává Martin Vlasák.

A co dělají příznivci Stachelbergu přes zimu? Respektive po úplném ukončení návštěvní sezóny, která tu v omezené míře trvá až do Silvestra? „Žádný zimní spánek nebude, čeká nás další práce. Od ledna se tu budeme scházet každý víkend a opravovat či vylepšovat, co je třeba. To potrvá zhruba tři měsíce, v dubnu už uklízíme a od května bude znovu otevřeno," nastiňuje Martin Vlasák.

Pevnost funguje pro veřejnost již 20 let. Její zpřístupnění a rozvoj vždy zajišťovala (a zajišťuje) úzká skupina zájemců o vojenskou historii seskupená do občanského sdružení. „V rozlehlém areálu je stále práce dos,t a proto hledáme další spolupracovníky, kteří by, stejně jako my, měli zájem o podobné využití části svého volného času," dodává.

Bunkr i muzeum

Zhruba stejný zájem jako loni registruje i Klub vojenské historie Odolov, mající pod sebou pěchotní srub T-S 26, který o víkendech zpřístupňuje veřejnosti. „Teď už běžně otevřeno nemáme ale letos jsme dokončili elektrickou přípojku, takže předem objednané skupiny, například ze škol, můžeme provést v podstatě kdykoliv," říká David Beneš.

Členové KVH Odolov ale letos v květnu přišli s velkou novinkou, když v Malých Svatoňovicích otevřeli Muzeum vojenské historie regionu Jestřebí hory. To skrývá exponáty z doby od roku 1866 až po konec II. světové války. „Zatím si sem našlo cestu kolem šesti set lidí. Na to, že zatím neproběhla žádná větší propagace, to není špatné," hodnotí Beneš.

Přes zimní období bude muzeum přístupné jen po předchozí domluvě, v letní sezóně snad každý víkend. „Chtěli bychom to zajistit na období od dubna či května do konce října. Pokud by se nám podařilo sehnat průvodce, který by to měl třeba jako koníčka v důchodu, mohlo by o letních prázdninách být otevřeno i přes týden. To se ale uvidí," dodává David Beneš.

Stachelberg tvořil součást pohraničního opevnění proti hitlerovskému Německu. Byl rozestavěn v říjnu 1937 jako největší československá dělostřelecká tvrz a jedna z největších pevností svého typu v celosvětovém měřítku. Jeho výstavbu přerušila mnichovská dohoda a odstoupení pohraničí Německu v říjnu 1938. Měl mít 12 objektů spojených rozsáhlým podzemím. Za necelý rok výstavby se podařilo vylámat podzemní prostory a na povrchu vybetonovat jeden bunkr.

Pěchotní srub T-S 26 u Odolova leží nad silnicí z Jívky do Malých Svatoňovic. Střežení této silnice a protilehlého svahu bylo hlavním úkolem srubu. V objektu je budována expozice vojenské historie z období konce 30. let. Kromě toho zde můžete vidět i zajímavou expozici pěchotní a dělostřelecké munice z druhé světové války. Pěchotní srub je již v pokročilém stupni dokončenosti a návštěvník tak může spatřit typizovanou vojenskou stavbu, jenž měla po svém dokončení bránit Československou republiku.