Stalo se tak při slavnostní příležitosti, vystoupení herců divadla Kalich v dětské léčebně Vesna, kteří děti potěšili písničkovým pásmem z muzikálového představení Mauglí.

Speciální jízdní kola, zvláště upravená pro pohybově znevýhodněné děti, darují opět zástupci spolku Černí koně. Právě díky jim mohou historicky první kolo tohoto typu zkoušet a užívat děti v léčebně Vesna už od jara, kdy zde při startu letošní lázeňské sezony oficiálně zahájili celosvětově unikátní charitativní projekt „Vítr ve vlasech". Ten je zaměřen právě na děti s pohybovým handicapem. „Zástupci spolku kola dlouhodobě zapůjčí dětem domů a ony tak okusí, jaké je to mít vítr ve vlasech," vysvětlila marketingová specialistka lázní Zuzana Pichlová.

Podle fyzioterapeutky Lenky Janovcové z dětské léčebny Vesna děti kolo využívají ve svém volném čase a dobře se s ním naučí. „Handbike ve Vesně jde skutečně od klienta ke klientovi. Naši fyzioterapeuti nejprve zkouší s dětmi nácvik jízdy v interiéru Vesny a ty potom již jezdí se svým doprovodem ve volném čase venku. Je krásné vidět pohybově znevýhodněné děti nadšené, že mohou být tak trochu nezávislé. Po odchodu domů z léčebny Vesna se kontaktují na zástupce spolku Černí koně, kteří jim po dohodě zapůjčí handbike domů," popsala Lenka Janovcová.

„My sami si vzpomínáme na dobu, když jsme byli malí. Jízdu na kole jsme prostě milovali, a naše dětská fantazie ji vždy udělala kouzelnou. Jednou se naše kolo proměnilo v terénní auto, závodní motorku, či rychlou formuli, jindy jsme zase cválali lesem na vraném koni a vítr se nám proháněl ve vlasech. Takové jsou naše vzpomínky na dětství na kole," řekl zakladatel spolku Černí koně Tomáš Pouch. Vysvětlil, že první unikátní kolo, jaké tu dosud pro děti nebylo, vzniklo doslova v garáži. Spolek při výrobě zaměstnává zdravotně handicapované. Posláním spolku je následně dodávat handbiky do rehabilitačních center, kde s koly seznámí v rámci rehabilitace a ve druhé fázi pak dodávají dětem s handicapem kola domů, jako se to stalo i v Janských Lázních.

Až bude speciálních kol mezi dětmi dostatek, mají v plánu organizovat závody a jiné kulturní akce zdarma. Důležitá však je podpora sponzorů a dárců, díky kterým mohou konat tyto dobré skutky.

(zhc, jm)