VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pojďte s námi na další výlet, tentokrát projdeme Mostek

Mostek - Dnes nás čeká podobný výšlap jako minule, ale s tím rozdílem, že tentokrát navštívíme více vesnic v jedné obci, která se rozprostírá ve velice malebné krajině mezi lesy a jmenuje se Mostek.

11.7.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Začínáme na železniční stanici Mostek, odkud se dáme po červené značce ve směru na Dolní Olešnici podél trati k rozcestí a poté vpravo přes Borovnický potok k silnici na severozápadním okraji vsi. Zde značku opustíme a vracíme se po silnici vpravo do středu vsi kolem roubenky čp. 48 (třetí dům vpravo), dotkneme se žluté značky (přichází zprava od železniční stanice) a odbočíme v protisměru vlevo vzhůru kolem roubenky čp. 39 silnicí na Dolní Olešnici. U lesa mineme vlevo hezkou roubenku čp. 43 s lomenicí, pavlačí a boční světničkou, vystoupíme ke kapličce a poté již míjíme první domky vsi

Zadní Mostek, kde vpravo stojí roubenky čp. 14 a 15 s lomenicemi.

Utěšenou mezilesní krajinou dojdeme asi po pěti stech metrech k dalším pěkným stavbám: vpravo stojí archaická roubenka čp. 4 s lomenicí a boční světničkou, hned za ní roubenka čp. 3 s barevným eternitovým štítem, proti ní roubenka čp. 24 a kousek za ní dál od silnice roubenka čp. 27. Poté se dotkneme červené značky, po které jsme šli od nádraží, a hned nato odbočíme vpravo na jihovýchod k lesu.

Krátká zastávka v Debrném

Po vstupu do lesa pokračujeme stále týmž směrem a po čtvrthodince přijdeme na lesní silničku, po níž se dáme vlevo k východu. Asi po půl kilometru se silnička stočí k severu a krátce poté z ní sejdeme klesající cestou do vsi Debrné, kde u silniční serpentiny stojí pohledná roubenka čp. 23 s lomenicí.

Nyní již po zelené a zakrátko i žluté značce projdeme vsí a za deset minut „vplujeme“ do silnice Dvůr Králové nad Labem – Hostinné, po níž a stále po značkách vpravo přejdeme dosud neklidnou říčku Labe a pak vlevo vzhůru dojdeme do středu vísky Horní Debrné. Zde na chvíli značky opustíme a prohlédneme si zdejší roubenky. Nejprve se dáme vlevo spíš z kopce kolem chalup čp. 47 a 48 s roubenými světnicemi k roubenkám čp. 52 a 56, po návratu jdeme přes značky stále rovně vzhůru, kde postupně mineme roubenky čp. 57, 40, 58 a na konci vísky dojdeme k čp. 55. Pak se opět vrátíme ke značkám a necháme se jimi dovést zpět přes Labe až do středu vsi Debrné.

V něm odbočíme vlevo po žluté značce a za stálého stoupání vysoko nad pravým břehem Labe dojdeme asi za dvacet minut na návrší lesního hřbítku, odkud prakticky po rovině vyjdeme po dalších asi půl kilometru na severovýchodním konci vsi Souvrať v osadě Přední Mostek, nádherně položené mezi lesy. Hned poté míjíme vlevo roubenku čp. 60 z roku 1797 s lomenicí a vpravo mohutný roubený dům čp. 151 z roku 1778 s lomenicí a podstávkami a vlevo od něj nad malým lesíkem vidíme roubenku čp. 153 s lomenicí. Na křižovatce se dáme vpravo již bez značky ke kraji lesa k roubené patrně bývalé hájence čp. 154 a od ní vlevo stále po kraji lesa k roubeným chalupám čp. 133 a 136 (ta má pěknou lomenici). Pak odbočíme vlevo a kolem roubenky čp. 142 přijdeme opět na žlutou značku, po níž se vracíme na známé rozcestí a odsud pokračujeme vpravo kolem roubenky čp. 148 a zděného domu čp. 149 z r. 1888 s nikou ve štítu k velkému zčásti roubenému domu čp. 46 (hostinec). Zde se dáme vlevo a kolem roubenek čp. 50 a 51 seběhneme k malebné roubence čp. 57 na kraji lesa.

Zde opustíme Přední Mostek a po vchodu do lesa se dáme vpravo mírně vzhůru a pak již převážně po rovině dojdeme asi za 20 minut k silničce, po níž pokračujeme vlevo do osady Dvořáčky. Tam vpravo u již klesající silničky stojí zčásti roubené chalupy čp. 71 a 72 (ta druhá má lomenicí). Kolem nich dojdeme na konec silnice i vsi, ale lesní pěšinou se můžeme ještě zajít z výšky podívat na ústí Borovnického potoka do Labe. Odsud se vracíme až k silnici Mostek – Dvůr Králové (zde ještě můžeme odbočit po ní vlevo a hned nato opět cestou mírně vlevo seběhnout k pěkné roubence čp. 35) a po ní se dáme vpravo vzhůru kolem zčásti roubených chalup čp. 21 (vlevo) a 19 (vpravo) s lomenicemi a po chvilce i čp. 10 s lomenicí (vpravo) a čp. 11 (vlevo) do osady Josefská Výšina. Zde do silnice ústí zprava silnička z Předního Mostku od hostince čp. 46.

K vidění je řada krásných roubenek

Zde odbočíme cestou v pravém úhlu vzhůru, po dvě stě metrech zahneme vlevo a brzy přijdeme ke čtyřem částečným roubenkám vesměs s lomenicemi, stojícím vlevo od cesty: čp. 110, 109, 108 a pod ní ještě čp. 103. Na rozcestí u lesa se dáme vlevo dolů kolem pěkné roubenky čp. 106 s lomenicí a roubené chalupy čp. 105 k silnici, kde přímo proti nám stojí roubená chalupa čp. 83. Od ní jdeme vlevo po silnici asi tři sta metrů k další roubence čp. 93 s lomenicí a nikou ve štítu, pak se vracíme zpět a v polovině cesty odbočíme ještě vlevo dolů k potoku, abychom si prohlédli částečné roubenky čp. 86, 88 a 91.

Po návratu k silnici jdeme po ní vlevo, definitivně opustíme Souvrať a po příchodu do Mostku na prvním rozcestí se dáme vlevo silnicí na Horní Brusnici, přejdeme trať, kolem koupaliště zamíříme vzhůru a krátce nato odbočíme vpravo do osady Mostecké Lázně.

Cestou míjíme částečné roubenky čp. 176 (vlevo) a 174 (vpravo), u lesa narazíme na půvabnou roubenku čp. 172 s boční světničkou, odskočíme si vpravo k další roubence čp. 173 a po návratu stále po okraji lesa pokračujeme k roubence čp. 169. Za ní cesta vejde do lesa, na rozcestí přijdeme na červenou značku a ta nás vlevo asi po tři sta metrech dovede k hezkému roubenému domu s polopatrem, zdobeným štítem a podstřešní světničkou (viz přiložený snímek). Odsud nás čeká už jen velmi příjemná půlhodinová cesta lesem zpět stále po červené a později i modré značce (ta přichází zleva od Pecky) na železniční stanici v Mostku, kde náš dnešní asi 22 kilometrů dlouhý výlet končí.

Petr Luniaczek

11.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 100 Kč Číšníci a servírky Obsluha - snídaně. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: OBSLUHA -SNÍDANĚ - příjemné vystupování, spolehlivost, částečná znalost NJ nebo AJ, možnost i zkráceného pracovního úvazku nebo DPP, Prac. doba od 5.30 - 10.00 hod.. Pracoviště: Erika s.r.o. špindlerův mlýn - hotel gendorf, Krkonošská, č.p. 153, 543 01 Vrchlabí 1. Informace: Tomislav Tryzna, +420 733 323 339. Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 12 200 Kč Obsluha šicích a vyšívacích strojů OBSLUHA ŠICÍCH A VYŠÍVACÍCH STROJŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: požadujeme manuální zručnost a pečlivost, , - kontak e-mailem, lze i osobně v místě výkonu práce, Po - Pá 8-11 hod.. Pracoviště: Roztoky u jilemnice 201, 512 31 Roztoky u Jilemnice. Informace: Volodymyr Hotra, . Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 000 Kč Pomocní dělníci ve výrobě POMOCNÝ DĚLNÍK/CE VE VÝROBĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Požadujeme dobrý zdravotní stav, odpovědnost, samostatnost, flexibilitu, zručnost., , Pracoviště Grupo Antolin Turnov, Průmyslová 3000, 511 01 Turnov, , kontakt: e-mailem na adrese: pros@ospro.cz. Pracoviště: Ospro production spol. s r.o. - grupo antolin turnov, Průmyslová, č.p. 3000, 511 01 Turnov 1. Informace: Futovová, +420 775 588 928,775 381 780. Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 12 200 Kč Obsluha šicích a vyšívacích strojů OBSLUHA ŠICÍCH A VYŠÍVACÍCH STROJŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadujeme manuální zručnost a pečlivost, , - kontak e-mailem, lze i osobně v místě výkonu práce, Po - Pá 8-11 hod.. Pracoviště: Roztoky u jilemnice 201, 512 31 Roztoky u Jilemnice. Informace: Volodymyr Hotra, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Benefice vynesla přes milion korun
28

Akce Na Sněžku pro Matýska pomůže 22 handicapovaným dětem

Ilustrační foto

Badatelna trutnovského archivu přiblíží návštěvy prezidentů

ANKETA: Kteří fotbalisté by teď hráli za Československo?

Zahrajte si na fotbalového trenéra. Deník v souvislosti se stoletým výročím vzniku Československa připravil mimořádnou anketu. Jak by nyní vypadal společný tým, který by tvořili hráči obou zemí? 

ANKETA: Kteří hokejisté by teď hráli za Československo?

Zahrajte si na hokejového trenéra. Deník v souvislosti se stoletým výročím vzniku Československa připravil mimořádnou anketu. Jak by nyní vypadal společný tým, který by tvořili hráči obou zemí? 

Odstraňování chyb mě posouvá kupředu, říká biatlonová naděje Michal Krčmář

Vrchlabí - Sedmadvacetiletý Michal Krčmář se v biatlonovém prostředí pohybuje od deseti let. Sportovec závodící nyní za klub SKP Kornspitz Jablonec se aktuálně připravuje a hlavně těší na novou sezónu.

Bravo! Vrchlabští fotbalisté sebrali lídrovi bod

Vrchlabí - Šlágrem víkendového 11. kola krajského přeboru fotbalistů byl duel vedoucích Libčan s Vrchlabím.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT