Zítra se uskuteční 3. ročník Výstupu na Sněžku. Charitativní akci, která má přispět rodině malého Vojtíška Městky z Prahy na koupi nezbytného automobilu, pořádá Nadační fond KlaPeto, zahájení je plánováno na 8.30 hodin.

Vojtíškovi musely být třetí den po porodu z důvodů ucpání obou tepen v lýtkách a následnému odumření tkáně amputovány obě nožičky – pravá v kolínku a levá ve třech čtvrtinách stehna.

K poškození došlo kvůli složitému vývoji plodu už v děloze. Vojtíšek je z jednovaječných dvojčat, má ještě zcela zdravého bratra Štěpána. Narodili se předčasně 5. srpna 2014.

Vojtíška na Sněžku ponese tatínek

Rodina Městkových (patří do ní i dvaapůlletý Kryštof) bydlí ve čtvrtém patře domu bez výtahu, zažádala proto o bezbariérový byt. Automobil bude nutný pro časté návštěvy lékařů, protetiků a rehabilitací.

Program

Dějištěm větší části programu bude parkoviště v Peci pod Sněžkou

8.30 zahájení charitativní akce
9.05 start organizovaného výstupu na Sněžku
10.00 start Jaroslava Petrouše
14.00 koncert Janka Ledeckého
15.00 zakončení benefice s překvapením


„Vojtíšek už má díky lékařům a protetikům nemocnice v Motole obě protézky. Dostal je po 265 dnech, a tak se s nimi v současné době učíme zacházet," svěřila se Miriam Městková a dodala: „Pokud se něco nepředvídaného nestane a budeme všichni zdraví, tak v Peci pod Sněžkou budeme. Vojtíška na Sněžku na zádech vynese manžel."

Pro Simonku, 
Petra a další děti

U zrodu charitativních akcí na pomoc postiženým dětem stojí Jaroslav Petrouš, který se v roce 2011 dobrovolně rozhodl pro nadkolenní amputaci levé nohy, jež ho sužovala nesnesitelnými bolestmi. Stal se členem atletického oddílu Hvězda TPS Pardubice a úspěšným paralympijským sportovcem – je držitelem rekordů v hodu diskem a oštěpem, má medaile z řady významných závodů.

V prvních dvou ročnících charitativních výstupů na nejvyšší vrchol České republiky se mu podařilo získat téměř 750 000 korun. Byly použity nejen pro čtyřletou Simonku Smutnou z Kobylnice a dvanáctiletého Petra Januše z Trutnova, ale i pro další postižené děti.

„Bude to tak i letos. Část peněz půjde na automobil pro Vojtíška, ale máme vytypované tři děti po mozkové obrně, kterým chceme přispět na potřebnou rehabilitaci v Piešťanech," řekl Deníku Jaroslav Petrouš. Na Sněžku ho letos doprovodí i další amputáři. Bude mezi nimi i Petr Januš, pro něhož šel na nejvyšší český vrchol v loňském roce.

Akci zaštiťuje 
kraj i město

Dobrou zprávou je, že už před samotnou zítřejší akcí, nad kterou mají záštitu Krajský úřad Královéhradeckého kraje a město Pec pod Sněžkou, se na transparentním účtu 2200692979/2010 objevila částka přes půl milionu korun.

„Doufám, že naši nejvyšší horu zaplaví v sobotu tyrkysová barva," přeje si spoluzakladatelka Nadačního fondu KlaPeto a bývalá poslankyně Parlamentu ČR Kateřina Klasnová v narážce na barvu triček s unikátním logem akce, jejichž koupí je možné na akci přispět. Unikátní tričko je možné zakoupit i v e-shopu na webu www.klapeto.eu.

V tričku s logem je lanovka zdarma

Charitativní Výstup na Sněžku pro Vojtíška se stane součástí velkého dětského dne na centrálním parkovišti u lanovky v Peci pod Sněžkou, kde bude hodně atrakcí i stánků. Zájemci dostanou šanci získat zdarma jízdenku na bobovou dráhu či vstup do lanového centra. Všichni, kdo budou mít na sobě tričko s logem výstupu, pak i volnou jízdenku na lanovku Pec pod Sněžkou – Sněžka. V centru akce bude hrát kapela Koneckonců a odpoledne bez nároku na honorář vystoupí zpěvák Janek Ledecký.

(fr)