Podle středečních dat Krajské hygienické stanice v Hradci Králové přibylo během posledních 24 hodin na Trutnovsku 45 nových případů. Za poslední den se uzdravilo 142 lidí, za týden 977 lidí. Po dlouhé době se nezvýšil počet zemřelých, smutná bilance vykazuje v okrese nadále 80 obětí koronaviru. Rizikové skóre v novém protiepidemickém systému (PES) se drží na Trutnovsku na hodnotě 72 ze 100, což odpovídá čtvrtému stupni opatření proti covidu-19.

V žádném z okresů Královéhradeckého není aktuálně více než jeden tisíc případů covidu-19. Aktuálně je s covidem-19 hospitalizováno v nemocnicích v kraji 347 osob, z toho 75 na jednotce intenzivní péče.

Mikrobiologická laboratoř v trutnovské nemocnici zpracovává vzorky na covid-19.
Trutnovsko má 890 případů covidu, za týden bylo více úmrtí než za celou pandemii

"Situace je lepší a naštěstí se nenaplnily kritické scénáře o počtu hospitalizovaných v našich nemocnicích v polovině listopadu. Doufejme, že podle momentálních čísel zhoršení nepřijde ani ke konci měsíce. Musíme neustále řešit další problémy, které epidemie přináší. Pracovní skupina krajského krizového štábu se tento týden zaobírala například otázkou nakládání s těly zemřelých osob s covidem-19. Personál pohřebních služeb je totiž stejně jako všichni zdravotníci vystaven riziku nákazy a je potřeba, aby hygienici upřesnili postupy při manipulaci se zemřelými," uvedl ve středu hejtman Martin Červíček.

Situace v nemocnicích se postupně lepší. Počet hospitalizovaných klesá a nemocnice hlásí i menší počet pozitivně testovaných. "Dobrou zprávou je, že se snížil denní přírůstek počtu nakažených. Zatímco koncem října byl denní nejvyšší přírůstek 1100 osob, teď hygienici hlásí v průměru 400 nakažených denně. Křivka začala klesat a nyní jsme v podstatě na číslech ze začátku října," dodal hejtman.

Do akce na podporu zdravotníků z covidového oddělení trutnovské nemocnice se zapojilo třináct mateřských škol. Předškoláci vyrobili tři stovky dárků, vzkazů nebo obrázků. Pořadatelé z MAS Království – Jestřebí hory je předali zdravotníkům.
Děti z Trutnovska podpořily zdravotníky v první linii

Důležitou otázkou je také zásobení ochrannými pomůckami. Největší poptávka je po jednorázových rukavicích. "Těch je nedostatek v celé České republice a my pro naše zdravotníky musíme zajistit dostatečnou zásobu. Bez nich pracovat nemůžou," řekl Červíček.

Nemocnicím a sociálním zařízením nadále chybí personál. Vypomáhají jim proto studenti, dobrovolníci, ale i vojáci. "Chci poděkovat všem, kteří pomáhají tam, kde je to nejvíce potřeba. Děkuji studentům, kterých jen ve fakultní nemocnici pomáhá přes sto z celkových 240 v regionu. V celém kraji pomáhají také dobrovolníci. Ti mnohdy bez zištných důvodů působí v prvních liniích po boku zdravotníků a mají velký podíl na zvládnutí situace. Vedle toho děkuji všem složkám krajského integrovaného záchranného systému, který zůstává plně funkční a je připraven na další etapu epidemie. A v neposlední řadě patří obrovský dík všem zdravotníkům napříč jednotlivými obory v našich nemocnicích a také všem lékařům v terénu," vyzdvihl jejich úsilí.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný
Ministr Blatný: Na Vánoce bude PES pravděpodobně ve třetím stupni