„Byla to fenomenální podívaná, kterou jsem v takové intenzitě z ČR nikdy neviděl,“ uvedl Lukáš Ronge.

Polární záře patří mezi nejkrásnější přírodní úkazy na obloze. Zatímco v polárních oblastech jsou celkem běžné, v nižších zeměpisných šířkách je jejich výskyt vzácný. Podle Českého hydrometeorologického ústavu v neděli před polednem dorazil k Zemi materiál z jedné ze slunečních erupcí. „Aktuálně je zemské geomagnetické pole narušené. Není vyloučené, že ještě dorazí k Zemi i další, pozdější erupce. V takovém případě by šance na spatření polární záře ještě výrazně vzrostla," uvedli meteorologové.

V sobotu večer zachytili lidé na obloze zvláštní úkazy, údajně se jednalo o slabší chvilkové tornádo.
VIDEO: Slabší tornádo nad Trutnovem? Meteorologové vysvětlili situaci

„Na Slunci došlo k erupci filamentu, posléze doprovázené výronem hmoty ze sluneční koróny. Tyto nabité částice dorazily v neděli k Zemi a silně rozbouřily zemskou magnetosféru. Na obloze se večer rozhořela krásná polární záře, která byla vidět i z části území Česka a Slovenska,“ popsali v neděli večer situaci odborníci z České astronomické společnosti.

Vědci se domnívají, že polární záři bude možné v občasných intervalech pozorovat až do 10. listopadu.

Letos byla v Česku vidět polární záře v únoru a v dubnu, kdy byla na řadě míst výrazná a dobře viditelná i z velkých měst, i tehdy někde pozorování zhatily mraky. Záře byla nejen červená a zelená, ale měla i odstíny růžové a sahala až do zenitu, komentovala tehdy na webu nevšední podívanou Česká astronomická společnost.