Desítky lidí využily v sobotu dopoledne příležitost prohlédnout si novou policejní techniku.

Tři kvalitní, silné vozy: Škodu Octavia Sedan, Combi a také Volkswagen Transporter předvedli na Krakonošově náměstí policisté, kteří zájemcům poskytli také odborný výklad.

Během příštího roku by se měl vozový park policie postupně obměnit. Osmnáct nových aut, které na Trutnovsko zamíří, má nahradit již zastaralé typy Felicie. Auta by se měla dostat na všechna obvodní oddělení, kterých je v regionu devět.

„Nejsilnější z vozů, které dostaneme, je Škoda Octavia Combi, která má obsah motoru 1,8, turbovaný benzín a má výkon 160 koní. Takové auto dokáže jet rychlostí přes dvě stě kilometrů v hodině ,“ uvedl policejní mluvčí Jiří Prouza. Zároveň přiznal, že na řízení takového vozu nebudou mít příslušníci žádné zvláštní zkoušky ani kurzy. „Všichni procházíme standardními zkouškami každý rok. Při výjezdech dodržujeme předepsanou rychlost. Kvalita nových vozů spočívá hlavně v tom, že jsou schopné rychlé akcelerace. A jejich hlavním atributem jsou bezpečnostní prvky. Každé vozidlo má šest airbagů. Felicia měla jen jeden na místě řidiče,“ poznamenal Jiří Prouza.

Vozy budou hlídkám sloužit při běžné službě. K eskortám, k obchůzkovým činnostem, při přepravě zadržených osob. Auta jsou též vybavena zásuvkami na propojení počítačové techniky. „Disponujeme notebooky, ve kterých máme aktualizované databáze. Ty využíváme při různých kontrolách na silnici, při lustracích osob a podobně, aniž bychom zatěžovali dopravní středisko. Hlídka už má tak v autě k dispozici aktuální data pro práci,“ vysvětlil mluvčí.

Vůz Volkswagen Transporter, který mohli zájemci také vidět na Krakonošově náměstí, dopřeje dopravním hlídkám kvalitní podmínky. Součástí bude i videokamera, která umožní snímat registrační značky vozidel. „Uvnitř auta je v podstatě pojízdná kancelář i s tiskárnou,“ ukázal Jiří Prouza. „Naši lidé tak mohou řešit na místě dopravní nehody. Vyhodnotí situaci, nafotí to, zadají data do počítače. V programu je zakomponována databáze křižovatek a silnic, na místě se hned zaznamenává i poloha události díky systému GPS. Takže i lokalizace nehody je velmi rychlá a bezproblémová,“ dodal policejní mluvčí.