Ano, skutečně se jednalo o ten neoznačený policejní vůz, který jinak působí na jednom z úseků dálnice z Hradce Králové na Prahu, nebo na rovných úsecích po celém Královéhradeckém kraji. Poprvé se však policejní passat objevil i na Trutnovsku.

„Cílem akce bylo eliminovat co nejvíce přestupců, kteří na silnicích nedodržují předepsanou rychlost. Jednalo se především o rychlé úseky ve směru na Pec pod Sněžkou a Dvůr Králové, kde také kolegové hlavně působili,“ poznamenal tiskový mluvčí trutnovské policie Jiří Prouza a pokračoval: „Nedodržování rychlosti je v regionu nejčastěji porušovaný přestupek. Téměř denně máme v terénu hlídky dopravních policistů, kteří měří radarem, ale tato pohyblivá hlídka s vozidlem je pro službu velkým přínosem.“

Speciální policejní šestiválcový VW Passat R36 má obsah 3,6 l a výkon 300 koní, váha 1 700 kg spotřeba je na dálnici zhruba 12 až 13 litrů benzínu na 100 km, ve městě 17 litrů na 100 km. Cena činí přes tři čtvrtě milionu korun. Vůz je vybaven záznamovým a měřícím zařízením. Policisté tak dokážou z passatu zaměřit, změřit a zaznamenat rychlost, kterou řidiči před nebo za nimi jezdí, a také zadokumentovat důkaz, jenž lze dále použít ve správním řízení. Jinak je vůz standardně vybaven jako jakýkoli jiný služební automobil včetně modrých majáků a signalizační tabule s různými nápisy. V Královéhradeckém kraji je od ledna loňského roku k dispozici pouze jeden tento vůz, v němž se střídají jednotlivé autotýmy. Díky tomu, že passat je na dálnici již poměrně známý, působí hlavně preventivně.

„Vzhledem k tomu, že máme tu možnost, budeme kolegy žádat o spolupráci častěji. Chceme, aby řidiči věděli, že je passat k dispozici a že zde na silnicích operuje,“ podotkl Prouza.

Za dva dny hlídka zadokumentovala 17 přestupků, zejména nedodržení nejvyšší rychlosti, nesprávné předjíždění a telefonování za jízdy. Na pokutách vybrali policisté 27 tisíc korun. Nejvyšší naměřená rychlost byla 127 kilometrů v hodině a ve čtvrtek policisté přistihli řidiče, který předjížděl v Kocbeři na dvojité plné čáře dva nákladní automobily. „Spokojenost s akcí panuje na obou stranách, budeme rádi, když hlídka zase přijede,“ uvedl tiskový mluvčí policie Udo Ertner.