Ani tentokrát se krajští zastupitelé nedohodli, čí návrh je pro budoucnost vzdělání v kraji lepší. Zda sešroubování počtu gymnaziálních židlí v Jablonci na možné minimum a sloučení frýdlantského gymnázia s lesnickou školou, jak navrhují jedni, či například vytvoření šestiletého gymnázia s rozšířenou výukou francouzštiny a angličtiny, jak navrhují druzí.
Z reformy středních škol neprošlo vůbec nic. Po diskusi duchovní otec předloženého návrhu, sociálně–demo〜kratický náměstek pro školství Radek Cikl, bod z programu opět stáhl. Své k tomu chtěli říct také lidé, kterých si zhruba padesátka přišla verdikt zastupitelů poslechnout.
„Jsme škola se sto třináctiletou tradicí. Z minulého jednání zastupitelů jsme odcházeli s nadějemi. Ty teď pohasly. Nechápu, proč nás chcete rušit? My máme výsledky a přes jedenáct tisíc lidí podepsalo petici za zachování školy,“ uvedla Martina Vaňková ze studentské rady Gymnázia U Balvanu.
Na tom, že ozdravný zásah soustava škol v Libereckém kraji potřebuje, jsou politici za jedno a přiklání se k tomu i někteří samotní pedagogové s tím, že bude rozhodně potřeba udělat řadu ústupků. „Ale navrhovaný kompromis v oblasti gymnaziálního vzdělávání na Jablonecku je velmi nešťastný,“ konstatoval ředitel Gymnázia Dr. Randy Tomáš Hofrichter.
Oproti původně předloženému návrhu náměstkem Ciklem na zrušení Gymnázia U Balvanu se nový materiál bytostně dotkl i druhého jabloneckého gymnázia. „Je to ve smyslu, že vlk se nažral a koza zůstane celá,“ glosoval situaci bývalý ředitel Gymnázia U Balvanu Jiří Rudolf.
O co šlo? Snížit u obou jabloneckých gymnázií kapacitu o jednu třídu. Na „Randovce“ by postupně zanikl čtyřletý obor, nedotčený by nezůstal ani „Balvan“.
Krajští zastupitelé se rozdělili na dva tábory. Jablonecký starosta Petr Beitl argumentoval tím, že třetina dětí z okresu Jablonec dojíždí do škol v jiných okresech, takže potenciál na to, aby školy udrželi a naplnili, je.
Zpracovaly Lenka Střihavková a Zuzana Minstrová
„Původní špatný návrh kraje se proměnil v ještě horší. Nechápu, proč máme omezovat gymnázia, která patří k nejkvalitnějším a nejnaplněnějším v kraji, sám bych rušil gymnázia poloprázdná a méně kvalitní,“ uvedl Beitl.
Klub občanských demokratů předložil pět pozměňovacích návrhů. Starostové pro Liberecký kraj se ODS chystali podpořit. Pro jablonecká gymnázia byl jejich návrh velmi zajímavý. Na „Randovce“ kapacitu nesnížit a „Balvan“ přeměnit na gymnázium šestileté s rozšířenou výukou francouzského a anglického jazyka.
V této souvislosti také převést tento obor ze Střední odborné školy a Gymnázia v Liberci, Na Bojišti. „Výuka francouzštiny má na Gymnáziu U Balvanu velkou tradici, kvalifikované pedagogy a dlouhodobě pořádá výměnné studentské pobyty a každoroční stáže nejlepších studentů ve Francii,“ připomněl zastupitel Stanislav Pěnička.
Pro návrh občanských demokratů hovoří i fakt, že příliš peněz by se částečným útlumem na obou jabloneckých gymnáziích moc neušetřilo. Kraj by dál provozoval obě budovy, ale náklady na energie by se nesnížily úměrně se sníženým počtem studentů. Nic by se neuspořilo ani na platech učitelů.
„Nevím, jestli sedím na správném zastupitelstvu? Minule jsme se dohodli, že vytvoříme ze zastupitelů pracovní skupiny, ty dojdou k nějakému kompromisu, ten dáme schválit radou a na zastupitelstvu. A je to. Ale pozměňovací návrhy nejsou kompromisem. Nebudu pro to hlasovat. Naše diskuse je hazard i s těmi lidmi, co sem přišli,“ komentoval dění chvíli před stažením bodu z programu člen rady kraje pro resort ekonomiky, investic, správy majetku a územního plánování, Zdeněk Bursa.
Na žhavé téma optimalizace školství tak budou krajští zastupitelé zřejmě jednat opět za měsíc. Zda do té doby dojdou k nějakému konsenzu, není vůbec jasné.
Ředitel jabloneckého Gymnázia Dr. Randy k tématu dodal, že optimalizace sítě gymnázií by bylo vhodné provést až po schválení Dlouhodobého záměru rozvoje vzdělávací soustavy v České republice.