Vyplývá to z průzkumu, který se uskutečnil během června ve školách tří měst. Celkem 272 žáků z Janských Lázní, Špindlerova Mlýna a Trutnova vyplňovalo dotazníky. Akce se uskutečnila v rámci spuštění nového projektu Krkonoše Regioncard.

Školákům však většinou nevadí, že zůstávají doma, protože mají Krkonoše rádi. „Pokud by si na něco měli stěžovat, pak například na davy turistů nebo zničenou přírodu," uvedla Denisa Salátková, mluvčí projektu. Informovala, že nejvíce, a to ze 49 procent, mají děti v oblibě nejrůznější atrakce a zábavu. Jako příklad uvedly bobové dráhy, lanová centra, čtyřkolky. Na bobovku by si přitom vzaly i některé z idolů. Například Karla Gotta (v sedmi případech), Romana Červenku, Messiho nebo Ewu Farnou. Den by však rády prožily třeba s Lucií Bílou nebo se sportovci (Bauerem, Jágrem, Sáblíkovou a nebo slavnými fotbalisty) při vysokohorské turistice.

„Školáci ve městech a obcích, které jsou zapojeny do marketingového projektu, koncem školního roku dostali slevové karty, aby mohli vyjet na výlety a využít atrakcí. Průzkum jsme prováděli formou klasických dotazníků," doplnil Matěj Dunka, ředitel projektu Krkonoše Regioncard. Poznamenal, že akce měla pro zadavatele doplňující význam při testování situace v regionu.

I když školáci v Krkonoších žijí rádi, cestovní ruch zde vázne. Podle statistik se tu například v roce 2005 ubytovalo 840 tisíc turistů, v loňském roce to bylo už méně než 674 tisíc lidí. Propad má zajistit celoregionální karta hosta. „Slouží k propagaci nejvyšších hor Čech na tuzemském i zahraničním trhu. Nabízí množství slev a je i průvodcem turisty po celých Krkonoších," dodal ředitel Dunka.