„V podstatě na dohled od hranice je několik opravdu zajímavých míst, která stojí za návštěvu. Příkladem je park miniatur v Kowarech, který nabízí čtyři desítky památek na jednom místě, či cisterciácký klášter v Krzeszówě," říká žacléřský starosta Miroslav Vlasák, který na úrovni samosprávy udržuje s polskými sousedy čilé styky.

Dolní Slezsko je územím bohatým, a to v mnoha směrech. Během staletí sem pronikaly různé kultury, které po sobě zanechávaly materiální a kulturní dědictví. Dokladem je například zámek Ksiąz u Walbrzychu. Nad roklí řeky Pełcznica stojí skutečný obr, jeden z největších zámků v Polsku. Byl postaven ve 13. století svidnickými Piastovci a projít si můžete jak interiéry, tak třeba jen okolí objektu s bohatými terasami.

Kdo si nepotrpí na zámecké bohatství, dá třeba přednost hradní strohosti. Na raně gotický knížecí hrad Bolków je to z hraničního přechodu Královec 33 kilometrů a půl hodiny jízdy. K vidění je tu mimo jiné i lapidárium architektonických článků z hradu a náhrobky z okolních kostelů. A z vrchu se naskýtá zajímavý výhled do okolí.

Nechybí ani památky na období druhé světové války. „Nedávno byla v Kamiennej Góře otevřena podzemní továrna nazvaná Projekt Arado – zaginione laboratorium Hitlera," připomněl ředitel trutnovského Muzea Podkrkonoší Vlastimil Málek. Otevřeno je tu každý den, lístek stojí 15 zlotých, zhruba 90 korun.

Něco netradičního

Dolní Slezsko však nabízí i atrakce, které nejsou jen tak k vidění. V horském středisku Karpacz je to třeba protestanský kostelík Wang. Původně stál v norské vesnici Vang již od roku 1175, na severní úbočí Krkonoš byl přestěhován v polovině 19. století. V současnosti jej každoročně navštíví více než 200 tisíc turistů.

V kraji je i hodně viaduktů, jež se podobají římským akvaduktům. Ale ten ve městě Bolesławiec je výjimečný. Byl postaven z tesaných kamenů v letech 1844 až 1846, je 490 metrů dlouhý a 26 metrů široký. Klene se nad údolím řeky Bobr, která zde nabírá výrazně na síle, a je jednou z největších staveb tohoto druhu v Evropě. Jeho krása spočívá nejen ve velikosti, ale i v precizním provedení.

Z Královce:

Kamienna Góra (podzemní továrna Arado) – 14 km, 14 minut.

Karpacz (kostelík Wang) – 36 km (53 minut). Kowary s parkem miniatur jsou při cestě – (29 km, 40 minut).

Bolków (hrad) – 33 km, 33 min.

Ksiąz (zámek) – 41km, 54 minut.

Boleslawiec (viadukt) – 93 km, 2 hodiny.