Až osm let vězeníTo může být trest pro jednoho z členů zlodějské bandy, kterého chytili přímo při činu koncem července špindlerovští policisté a trutnovský soud ho poslal do vazby. Kriminalisté vypátrali, že kradl také v zemědělských podnicích na Trutnovsku začátkem letošního roku. Jeho kolega už vyfasoval náhradu způsobené škody a pět let vyhoštění z České republiky.

Přivezli si vlastní žebříky, po kterých vylezli na střechy a ukradli osazenou plechovou krytinu se žlaby a svody. Nabourali se do uzamčených budov a odcizili nářadí tesařům a kameníkům za statisíce. Kolem stavby nové Petrovy boudy proudí hodně návštěvníků hor, kteří se zájmem sledují stavební činnosti v jedinečném horském prostředí na místě vyhořelého objektu.

Ale tihle nezvaní hosté zaměřili svůj zájem o Petrovku jiným směrem. „Jednalo se o gang polských zlodějů, kteří Petrovu boudu navštívili několikrát,“ řekl Deníku Martin Javůrek, obchodní ředitel vrchlabské společnosti STAS, která výstavbu realizuje. „Ihned po první návštěvě zlodějů jsme provedli elektronická bezpečnostní opatření, která vedla k dopadení dvou pachatelů a jejich stíhání Policií ČR,“ dodal.


Česká policie spolupracovala s polskou stranou, aby pachatele mohla zadržet. Nekradli jen na Petrovce, ale i na jiných místech Špindlerova Mlýna, na dalších rozestavěných nebo neobývaných budovách. „Na stavbě jsme zavedli rozsáhlá bezpečnostní opatření. Zlodějských band se nebojíme,“ ujistil Javůrek.

DOKONČÍ JI PŘÍŠTÍ ROK
Stavba nové Petrovy boudy začala v květnu 2016 a je v poslední etapě. „Stavba v takto specifických horských podmínkách (1285 m) a se všemi možnými překážkami a technologickou náročností spěje ke zdárnému dokončení v příštím roce. Letošní zimu budou objekty temperovány a de facto řada technologií bude mít zkušební provoz,“ vysvětlil obchodní ředitel STAS Vrchlabí. Vlastník objektu, společnost Snowy Chalet, počítá s otevřením na Silvestra 2019.

Zdroj: Deník/Jan Braun

Nová Petrova bouda bude mít hlavní ubytovací objekt s kapacitou 52 lůžek včetně noclehárny a vedlejší budovu, která bude sloužit jako zázemí a turistická útulna s deseti lůžky. K ní ještě bude patřit trafostanice a garáž pro rolbu. Třetím objektem celého projektu je čistírna odpadních vod.

NEJTĚŽŠÍ BUDE RESTAURACE
„Uvnitř budov se dokončují a postupně zprovozňují technologie jako vytápění tepelnými čerpadly, čistírna odpadních vod, vzduchotechnika a elektroinstalace. Stěny a podlahy opatřujeme finálními povrchy ze dřeva, keramických mozaikových obkladů a břidlicových a keramických dlažeb,“ popsal aktuální dění. Po dokončení těchto činností dojde na kompletaci sociálních zařízení, osazení svítidel a ovládacích prvků elektroinstalace. Následovat budou dodávky a montáže dřevěných podlah a dveří a vybavení interiéru.

Nejnáročnější proces očekává zhotovitel stavby při vybavení budoucí restaurace. „Bude zhotovena podle požadavků památkové ochrany s odkazem na původní objekt Petrovky,“ upřesnil Martin Javůrek.

Exteriér budovy vypadá hotový, obepíná ji nelakovaná široká prkna ze severského modřínu. Na kamenné obklady použili zruční specialisté ze Skutče původní žulu ze staré Petrovky. „Tyto kvádry se třídí a ruční prací přeštípávají do současné podoby pro obkladové haklíkové kamenné zdivo. Jsem přesvědčen, že díky použití tohoto původního kamene má nová Petrova bouda obdobný výraz jako původní objekt,“ řekl obchodní ředitel vrchlabské firmy STAS.

NÁDHERNÉ LUSTRY A PEKÁRNA
Řada lidí se chodí dívat, jak se nová Petrovka klube na svět. Patří mezi ně i Marie Sudová z Tábora. „Chodíme sem pravidelně každý rok s kamarádkou ze Špindlu a díváme se, jak stavba pokročila. Na původní Petrovce jsme byly ubytované, měla svoje kouzlo. Pamatuji si na nádherné lustry nebo vlastní pekárnu, kterou bouda měla,“ líčila.

U Petrovky se objevila náhodou i v době požáru v roce 2011. „Nebyly jsme přímo u požáru, procházely jsme kolem v době, kdy bouda doutnala. Bylo to smutné,“ poznamenala. „Je moc dobře, že se Petrovka obnovuje, stavba se mi líbí. Až se otevře, určitě si v ní dáme nějaké to pivo nebo pohár,“ dodala Marie Sudová.