„Když jsem to slyšela v rádiu od polského zpravodaje, lekli jsme se. V úvahu přicházely i možné sesuvy půdy, zemětřesení. Zavládly obavy. Vždyť objekt je v našem sousedství,“ přiblížila dojmy majitelka Jaroslava Skrbková.

Zavřeli některé přístupové cesty

Nejistota a strach o lidi zasáhly i správce Krkonošského národního parku. „Jeli tam hned naši strážci a v rámci zajištění bezpečnosti hned uzavřeli zimní cesty kromě žlutě značené trasy, vedoucí pod lanovkou. Nikdo nevěděl, co se odehraje, jestli se třeba hotel nezřítí,“ doplnila mluvčí parku Alena Drahná.

Cesty zůstaly uzavřené až do neděle, kdy budovu prozkoumal statik. „Zjistil, že k problémům došlo vlivem silné vrstvy ledu, která se zde během zimy na objektu vytvořila. Bylo velmi málo slunečných dnů a led téměř neodtává,“ dodala Drahná. To potvrzuje také Jaroslava Skrbková: „Zima je letos nahoře opravdu krušná. I kolem naší věže je čtyřmetrový ledový krunýř. Z hlediska návštěvnosti je teď Sněžka spíše opuštěná.“

Dokud led neroztaje, nikdo si netroufne restauraci otevřít. Teprve po důkladném prozkoumání statikem bude na jaře rozhodnuto o jejím dalším osudu. Základy Polské, dříve Slezské boudy, byly položeny v roce 1850. Stavitelem se stal Bedřich Sommer, hostinský z boudy u Sněžných jam. V roce 1857 bouda vyhořela, obnovena byla o pět let později. Budova sloužila veřejnosti až do výstavby nového horského hotelu talířového typu s meteorologickou stanicí, který začali návštěvníci vrcholu Sněžky užívat roku 1976.

Ten, kdo nyní vyjede lanovkou či vystoupá pěšky do největší výšky Česka, i přes zavřenou restauraci bez možnosti občerstvení nezůstane. Může zavítat do dvou bufetů. Jeden je umístěn v horní stanici lanové dráhy a otevřeno zde je od 9 do 16 hodin. Prodávají tu i teplá jídla. Například polévku, guláš a k mání jsou vždy aspoň teplé párky. Nápoje nabízí i poštovna, která je v závislosti na počasí a provozu lanovky otevřena od 9 do 17 hodin.