Je to reakce na extrémní návštěvnost. Deníku to řekl ředitel polského Krkonošského národního parku (Karkonoski park narodowy) Andrzej Raj. Poláci chtějí rozmístit semafory od příštího roku u Slezského domu, u dolní stanice lanovky na Kopu v Karpaczi a dalších polských turistických střediscích. Dalším specifickým omezením, které již platí na polské straně Krkonoš, je zákaz pohybu po setmění. Od roku 1992 se také vybírá poplatek za vstup do národního parku. Nyní činí 8 zlotých (zhruba 50 korun). Platit ho nemusí obyvatelé podhorských měst Kowary, Karpacz, Podgórzyn, Jelenia Góra, Piechowice, Szklarska Poręba.
Jako již tradičně bude zaveden o prázdninách jednosměrný provoz na velmi frekventované řetězové cestě od Slezského domu na Sněžku.
Semafory od příštího roku
Polský národní park bude letos intenzivně monitorovat situaci s návštěvností na Sněžce, novinku se semafory hodlá zavést příští rok. „Nepůjde o fyzické bariéry, ale informační systém, který dá turistům pod Sněžkou zelenou nebo červenou barvou signál, jestli můžou jít na vrchol či nikoliv. Využijeme k tomu elektronické systémy, které máme již nyní a zaznamenávají počet osob, přicházejících na Sněžku,“ popisuje chystanou novinku ředitel polského Krkonošského národního parku Andrzej Raj.
„Systém chceme vybudovat v celých Krkonoších, aby už lidé u lanovky na Kopu i doma u internetu věděli, že Sněžka nebo jiná další místa jsou zaplněná,“ dodává Raj.
Přijatelnější situace na české straně
Český Krkonošský národní park (KRNAP) konkrétní regulaci počtu osob z českých přístupových cest na nejvyšší horu ČR nepřipravuje.
„Sněžka je z české strany regulována přiměřeně. Lanovka z Pece pod Sněžkou může přepravit maximálně 250 osob za hodinu, zatímco polská lanovka umí vychrlit až 1600 lidí za hodinu. Právě neregulovanou návštěvnost z polské strany vnímáme jako velký problém. Obrovsky narostla. Na našich turistických cestách máme sčítače. Počet lidí, kteří si vyšlápnou na Sněžku z Obřího dolu nebo z Malé Úpy, je přijatelný,“ vysvětluje situaci ředitel Krkonošského národního parku Robin Böhnisch.
„Naše idea je rozprostřít turistický ruch po celých Krkonoších. Víme, že všichni chtějí na Sněžku, ta je symbolem pro Poláky i Čechy. Řídí se heslem: Jestli jsi v Krkonoších, musíš na Sněžku. Ale existuje i řada dalších krásných a neznámých míst,“ připomíná ředitel polského národního parku Andrzej Raj.