Strážci KRNAP ve spolupráci s policisty jejich plány překazili. V případě tří borůvkářů se jednalo o jejich opakovaný přestupek, dostali proto pokutu příkazem na místě v maximální možné výši 10 000 Kč. Pokutu ve stejné výši dostal řidič vozidla za porušení zákazu vjezdu do Krkonošského národního parku.

„Sběr borůvek a vstup do někdejší I. zóny KRNAP býval v minulosti velkým problémem Krkonošského národního parku. Správa KRNAP proto v minulosti opakovaně vydávala opatření obecné povahy, omezující vstup do některých lokalit. V minulých letech problém, který dříve býval velmi palčivý, prakticky přestal existovat. Víkendový případ je tak spíše výjimkou než pravidlem,“ uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Správa KRNAP zavedla borůvkové opatření v reakci na nájezdy sběračů, zejména z Polska. Situace se výrazně zlepšila a loni ani letos opatření již nevyhlásila.
Drancování Krkonoš borůvkáři skončilo. Přestupků rapidně ubylo

Sběr lesních plodů pro osobní potřebu není v národním parku zakázán. „Lidé ale při této činnosti musejí respektovat všechna ostatní omezení, a to zejména zákaz vjezdu motorovými vozidly mimo hlavní silnice, zákaz vstupu do volného terénu v klidových území KRNAP, sběr pouze pro osobní potřebu a v neposlední řadě sbírat plody tak, aniž by přitom byl poničen les či lesní podrost,“ připomněl mluvčí Krkonošského národního parku.