Osm tun vážící, zhruba tři metry vysoký a metr a půl široký kámen nemá žádné zdobení, ani pamětní desku. Po vylomení a očištění byl pouze upravený zespodu. „Jen jsme seřízli podestu a vyvrtali díry na trny pro lepší usazení,“ vysvětlil ředitel kamenolomu David Vacek. Tento minimalistický přístup dává pomníku jeho syrovou a autentickou sílu.

Volba vyhnánovského pískovce nebyla náhodná. Sochař Vojtěch Adamec, který fakultě kámen doporučil, s ním má bohaté zkušenosti z vlastní tvorby. „Náš kámen je vynikající co se týká nasákavosti, pevnosti, tlaku a mrazuvzdornosti. Tvrdostí se blíží žule, má v sobě 87 procent křemene, je to top pískovec ve střední Evropě,“ upřesnil Vacek. Tento pískovec, odolný a krásný zároveň, se skvěle hodí pro rušnou lokalitu náměstí Jana Palacha.

„Myslím, že se nám podařilo najít tvarem i barevností krásný kámen, navíc vhodný pro pomník k tak tragické události,“ doplnil David Vacek. Pomník svou vizuální jednoduchostí a přirozenou krásou nijak neruší, ale zároveň hluboce oslovuje.

Položením květin bude pomník oficiálně představen veřejnosti zítra odpoledne. Zda bude u fakulty natrvalo, nebo jen dočasně, zatím není jisté.

Pátek 21. června bude přesně půl roku od nejtemnějšího dne v historii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Při útoku aktivního střelce přišlo o život 14 lidí a dalších 25 bylo zraněno. Útočníkem byl student, který následně spáchal sebevraždu. „Tento den zůstane navždy zapsán v našich srdcích jako symbol neuvěřitelné bolesti a ztráty. Tato událost se nás hluboce dotklo, proto jsme tento kámen věnovali filozofické fakultě zcela zdarma,“ dodal David Vacek.

Mohlo by vás také zajímat: Co to je? Mazlíci! V Trutnově znovu ožívá projekt Sochy ve městě

Mazlíci! aneb Do Trutnova se vrátily Sochy ve městě. | Video: Pavel Cajthaml