Podobný důsledek může mít novela loterijního zákona, podle které musí každý pořadatel plesu či zábavy za tombolu zaplatit 5 tisíc korun a ještě odevzdat 20 procent ze zisku. Za nesplnění podmínek hrozí až stopadesátitisícová pokuta.

Tombola je fenomén

Na stejném místě jako ve zmíněném filmu, tedy ve vrchlabské Střelnici, se každoročně koná populární Ples nosorožců, studentů i lidí. Samozřejmě s tombolou. Výtěžek je vždy darován Zoo Dvůr Králové. „My se snažíme fungovat relativně neformálně. Pro nás je důležitý cíl, tedy uspořádat kulturní akci, a peníze, které vyděláme, jdou do neziskové sféry. Za více než deset let to bude ke čtvrt milionu korun. Za současných podmínek je to ale pro mnohé pořadatele v podstatě likvidační. Nemá smysl žádnou tombolu dělat. Když se zisk pohybuje v rozsahu 5 až 10 tisíc korun, nic by nezbylo, jen administrativní zátěž. Navíc tombola sama o sobě je svým způsobem fenomén, který lidé od zábavy či plesu očekávají, těší se na ni. Za nás můžu říct, že se na žádné chození po úřadech nechystáme. A pokud si na nás někdo došlápne, tak to prostě zrušíme,“ říká jeden z pořadatelů Petr Jüptner.

Hledají řešení

„Není to příjemná zpráva. Chystáme dva plesy, s tombolou počítáme, ale nevím, jak to nakonec zorganizujeme. Budeme se s tím muset nějak vypořádat a pokusit se zvolit takovou formu, aby to neodporovalo současným, dost nešťastným nařízením. Spolu se vstupným je tombola významným zdrojem financování obou akcí,“ říká ředitel trutnovské průmyslové školy Vladislav Sauer. Stejné problémy mají také v Žacléři, kde pořádají Městský ples už příští týden. „Zatím nevíme, co s tím. Zítra se sejdeme a musíme to řešit,“ dodává místostarostka Eva Rennerová.

Většina pořadatelů má z nových nařízení těžkou hlavu a často ani neví, co přesně novela zákona nařizuje. O vysvětlení jsme požádali Alenu Troblovou z finančního odboru Městského úřadu Trutnov. „Ke změnám došlo na konci roku. Hlavně se jednalo o výherní hrací přístroje a loterie, ale s tím se bohužel svezly i tomboly. Správní poplatky byly dříve rozděleny na více položek, nyní zůstaly jen dvě. Jedna za povolení loterie, druhá za přemístění hracího přístroje. A někdo zapomněl, že ta první se týká nejen hracích automatů a terminálů, ale i tombol. Takže povolení je taky za 5 tisíc, stejně je to i s dvacetiprocentním odvodem,“ upřesňuje.

A proč se to řeší až teď, v rozjeté plesové sezoně? Zákon se schvaloval 20. prosince, do sbírky se dostal těsně před koncem roku a až nyní se s ním lidé začínají seznamovat. Ministerstvo financí sice slibuje nápravu, ale zřejmě letos k tomu nedojde. A dokud novela nevstoupí v platnost, je třeba se řídit stávajícími předpisy.

Jedním z možných řešení je zaměnit tombolu za soutěž o ceny. V tom případě by pořadatelé měli pouze ohlašovací povinnost, nikoliv povolovací. Podmínkou ale je, že losovat se nebude o „ruličky“, ale o samotné vstupenky. „I to je ale problematické. Když se nebudou prodávat lístečky, přijdou pořadatelé o příjem. Leda, že by zvýšili cenu vstupného. To ale může mnoho lidí odradit. Navíc je ve hře i místní poplatek ze vstupného,“ dodává Alena Troblová.