Státní vyznamenání se uděluje od roku 1993 za významné státní, veřejné a politické aktivity a významné služby v oblasti diplomacie, práva a politologie. Robin Böhnisch ho obdržel za příspěvek k mezinárodnímu uznání Arménské genocidy a za rozvoj meziparlamentních vztahů mezi ČR a Arménií.

Medaile je pojmenována po arménském mysliteli, spisovateli a právníkovi Mchitarovi Gošovi, který na přelomu 12. a 13. století vytvořil komplexní zákoník a právní systém, který byl místně užíván až do 18. století. Mchitar Goš je jedním z představitelů arménské renesance.

„Vyznamenáním jsem nesmírně poctěn a vnímám jej také jako ocenění Poslanecké sněmovny ČR, která se ve svém dubnovém usnesení postavila čelem nejen k otázce genocidy Arménů, ale proti genocidnímu násilí všude ve světě,“ uvedl po dekorování v prezidentském paláci Robin Böhnisch.

21. září si Arménie každý rok připomíná vyhlášení nezávislosti na Sovětském svazu v roce 1991. Jde o státní svátek a tzv. řádový den, kdy prezident republiky oceňuje několik osobností z oblasti vědy, kultury, sportu, obrany politiky. Druhým řádovým dnem je 28. květen na počest vzniku tzv. První republiky v roce 1918.