Pátek byl i v Mateřské škole Delfínek v trutnovské Gorkého ulici pro mnoho dětí dnem posledním. Zatímco někteří předškoláci si užívali poslední chvíle prázdnin ještě na dovolených s rodiči, jiní se teprve těsně před zahájením školního roku loučili s hračkami a kamarády. Dnes se někteří zase spolu sejdou. Tentokrát s taškami na zádech a v úplně jiném prostředí.

„V poslední dny byli předškoláci jako na trní. Těšili se do školy," poznamenala Iva Košťáková, jedna z učitelek, které měly v této školce předškoláky na starosti.

„Budu vzpomínat na to, jak jsme spinkali a paní učitelka nám četla pohádky," svěřila pocity Klára Nachtmanová. Na novou učitelku už se ale těší. „Budu chodit do školy k letadlu. Paní učitelku jsem už viděla. Jmenuje se Soňa Buchtová a seznámili jsme se s ní na předškoláčku," líčila dívka. Luboš Petřík zase asi jen tak nezapomene na kamarády, magnetickou stavebnici a různé hry. „Jsem zvědavý, jaký bude ve škole tělocvik. A těším se tam i proto, že si konečně budu moct něco přečíst, až se to naučím," povídal. Kryštof Lachtman zase očekává, že bude moct jezdit na tábory a těší se i na matematiku. „Naštěstí budu ve škole sedět vedle kamarádky Ádi, takže jsem rád," prohlásil.

Eleně Horákové se ve školce nejvíc líbily činnosti na zahradě a jakýkoliv pohyb. A Radim Kudlej? Ten byl rád, když mohl s kamarády házet molitanovými kostkami, měl v oblibě hry na počítači. „A nejvíc se těším, až budu v devítce. Tam už prý žáci mohou zlobit všechny učitele," dodal s vážnou tváří.

A jací jsou ti, kteří dnes zahájí povinnou školní docházku obecně? „Děti jsou šikovné, technicky vše zvládají výborně. Ale mnohým chybí soustředění, pozorujeme u nich velkou roztěkanost. Většina má vady řeči, je vidět, že doma moc nekreslí, protože málokdo umí správně držet tužku," svěřila zkušenosti učitelka Iva Košťáková. Hned však dodala, že děti měly rády čtení. „Jsme zapojeni do projektu Česko čte dětem. Myslím, že to předškoláci vnímají pozitivně. Někdy přinášejí i knížky z domova a vyprávíme si o nich," uzavřela Iva Košťáková.

Čím by se chtěly zmíněné děti stát v budoucnosti? I na to jsme se zeptali a dozvíte se to v zítřejším vydání Krkonošského deníku.