Tři nízkopodlažní domy pro osamostatnění lidí s postižením plánuje postavit Královéhradecký kraj v Hořicích. Komfort by jim měli zajišťovat terénní pracovníci a bydlením mezi občany se mají lépe zařadit do společnosti. Akci financuje Evropská unie a kraj vidí město jako ideální místo i vzhledem k právě realizované akci, která po městě odstraňuje bariéry.

„V kraji je 25 zařízení většinou pro seniory a devět budov pro hendikepované. Je třeba je rozvolnit, a protože se v Hořicích starají hodně i o občany po těžkých úrazech, kteří končí na vozíku, vybereme z nich do domů vhodnou klientelu,“ vysvětlil krajský radní zodpovědný za sociální oblast Miroslav Uchytil, jenž se starostou momentálně domlouvá případné koupení pozemků v Šalounově ulici, kde by nové budovy měly stát.

Peníze na stavbu (v případě Hořic je to zhruba 20 milionů korun) poskytne České republice Evropská unie v rámci Integrovaného operačního programu. Dalších 80 milionů by mělo pomoci podobně ostatním zařízením v kraji, například ve Skřivanech nebo Hajnici.

„Takový způsob začlenění do komunity má určitě svůj význam a mezi našimi klienty by o bydlení s vlastní domácností zájem byl. Pracovníci by sem docházeli a pomáhali s nejnutnějšími věcmi,“ řekla ředitelka Ústavu sociální péče pro tělesně postižené v Hořicích Renata Zemková.

Každý ze tří domů by tak sloužil přibližně šesti pohybově omezeným občanům. Podle radního kraje Miroslava Uchytila sedí tento projekt na Hořice doslova jako „prdel na hrnec“. Tento krok vítá i starosta Ivan Doležal: „Jedná se zhruba o 3500 metrů čtverečních, které chce kraj rezervovat pro nákup. Město je vhodné, protože tu je hodně pohybově omezených občanů a děláme bezbariérové trasy na důležitá místa,“ vysvětlil.

Pokud vše dobře půjde, krajští zastupitelé rozhodnou o realizaci na podzimním zasedání. V takovém případě by se mohlo příští rok začít stavět. Nízkopodlažní budovy s postiženými budou stát na pozemcích mezi ostatními se zdravými obyvateli. „Doufám, že je občané přijmou bez problémů mezi sebe, aby se zařadili do normálního života,“ dodal Uchytil.