Katastrofa na Novojičínsku vrátila vzpomínky na podobnou lokální povodeň v Kounově na Rychnovsku. V noci z 22. na 23. července 1998 v Orlických horách v přívalovém dešti spadlo přes 200 milimetrů srážek, to je téměř třetina ročního úhrnu. Poškozeno tenkrát bylo přes tisíc domů, zkáza si vyžádala i šest lidských životů.

„V současné době už máme radary, které umožní na hodinu předem stanovit vývoj bouřky,“ řekl Wojciech Szarek z hradecké pobočky hydrometeorologického ústavu.

Jaká je tedy aktuální předpověď meteorologů? „Fronta bude slábnout, ale až do neděle očekáváme oblačné počasí s přeháňkami a bouřkami. Ojediněle se vyskytnou přívalové srážky (cca s intenzitou 20 až 60 mm za 1 až 6 hodin), nárazy větru kolem 20 m/s (cca 75 km/h) a kroupy,“ varují na internetových stránkách meteorologové.

A jak dodal včera vpodvečer Jiří Petr z dispečinku Povodí Labe, během těchto dnů se může stát opravdu cokoliv. „První stupeň povodňové aktivity je ještě na Stěnavě u Broumova, ale již jen jako dozvuk středečních průtrží. Ve čtvrtek odpoledne se nad východem Čech přehnaly další bouřky, které zatím k výraznému zvýšení hladin nepřispěly, ovšem záleží opravdu na dalším vývoji. Pokud se nějaká bouřka zastaví a začně rotovat, může to způsobit lokální ohrožení záplavami. Celé povodí je nacucané vodou, nové přívaly už se nemají kam vsakovat,“ upozornil Petr.

Záchranáři z Královéhradeckého i Pardubického kraje jsou v pohotovosti pro případný výjezd na pomoc kolegům na Novojičínsku. „Krizový štáb Královéhradeckého kraje je ve spojení s krizovými štáby Moravskoslezského a Olomouckého kraje. V případě, že by potřebovaly a vyžádaly pomoc, jsou naši krajští hasiči připraveni okamžitě vyjet nebo i půjčit materiál,“ informoval mluvčí kraje Jiří Hošna. Vedení Pardubického kraje dnes bude jednat o materiální či finanční pomoci postižené oblasti.

Stejně jako ve středu večer na Novojičínsku, i před 11 lety v Kounově přišla povodeň téměř bez varování meteorologů. Podle nich hrozily jen lokální přívalové deště. „Dodnes mám z vody takovou hrůzu, že při sebemenší připomínce blížících se dešťů si už uklízím věci,“ řekla Anežka Bláhová. Dům poté, co jí voda skoro strhla střechu, opravila teprve nedávno.