Ten už má tři volební období za sebou a vloni na podzim jeho sdružení opět zvítězilo. Nejvíc preferenčních hlasů ale získal Radek Hojný, tehdejší místostarosta a došlo k rošádě, resp. výměně kanceláří.

„V zastupitelstvu je mezi dvěma sdruženími rozdíl jednoho hlasu. Po volbách to vypadalo, že bych nadpoloviční většinu nezískal, a tak jsem ustoupil. Jenže s prací pana Hojného panovala nespokojenost a ztratil důvěru zastupitelů. Proto od opozice minulý týden vzešel návrh na jeho odvolání. Ten poměrem 8:5 prošel. Zastupitelé pak navrhli mne na starostu a Zdeňka Hefku z opozičního Sdružení pro změnu v Bernarticích místostarostou. Oba návrhy byly nadpoloviční většinou schváleny," popsal situaci starosta Schreier.

„Nejsem si vědom žádné chyby či nezvládnutí práce. Šlo jen o to, že Václav Schreier se nespokojil s pozicí místostarosty a udělal vše proto, aby se do čela obce vrátil. Nastala tak absurdní situace. Opozice, která měla už dlouho za hlavní cíl dostat Schreiera z vedení Bernartic, mu teď pomohla zpátky do čela," má v situaci jasno odvolaný Radek Hojný.

Legitimní krok

Byť nešel Radek Hojný do voleb jako číslo jedna, považuje svůj povolební nárok na post starosty za legitimní. „Z patnáctičlenné kandidátky našeho sdružení skončil Václav Schreier na dvanáctém místě. Já, coby dvojka, jsem získal nejvíc hlasů ze všech," řekl. „Proto mi přijde i absurdní tvrdit, že jsem funkci nezvládl. Pro obec jsem dělal 12 let coby místostarosta a moji práci ocenili voliči právě tím, že mi dali nejvíc hlasů," dodal.

Karty, resp. hlasy, jsou však momentálně rozdané a další kroky zatím odvolaný starosta řešit nechce. „Bylo to nečekané a chci si nejdřív vše srovnat v hlavě. Pak se v klidu rozhodnu." Ještě k jedné výrazné změně na posledním jednání zastupitelů došlo. Funkce bernartického místostarosty bude na rozdíl od dosavadní praxe neuvolněná, tedy jen na poloviční úvazek.

„K tomuhle kroku nás vedly finanční důvody, potřebujeme šetřit," vysvětlil Václav Schreier.