„Někdo visí na balkóně,“ hlásili členové pohotovostní motorizované jednotky policie. Právě oni kolem 17. hodiny projížděli místem neštěstí a uviděli, že z bytu ve třetím patře domu šlehají plameny a valí se kouř. Dispečer hasičského záchranného sboru na tísňové lince 150 dlouho nezažil takhle dramatické nabírání hovoru.

Zdroj: Policie ČR

„Sanitky, sežeň mi sanitky,“ volají policisté o pomoc z boční ulice. Video ze zásahu působí velmi emotivně, jako by šlo spíš o natáčení akčního filmu. Jenže tohle byla krutá realita…

Zdravotnická záchranná služba vyslala do Strašnic také velkokapacitní vůz Atego. Celkem čtrnáct lidí prošlo rukama záchranářů, dva z nich skončili ve vážném stavu v nemocnici. Zranění mělo i šest dětí. Už v neděli svědci potvrdili, že někteří obyvatelé se před požárem snažili uniknout přes okno. Seděli na parapetech – stejně jako žena, která se podepsala jako Kamila Ž. a která v hořícím „pekle“ svírala svou dceru v náručí.

„Tu obrovskou bezmoc, kdy sedíte a každá minuta je dlouhá jako hodina, bych nikomu nepřála. Ta bezmoc, kdy opakujete dokola 'lásko moje, miluju tě, vše bude v pořádku' a zároveň přemýšlíte, že s ní budete muset skočit, když pomoc nepřijde včas…,“ líčila v děkovném dopise, který zveřejnil mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Muže, jenž pracuje také jako hasičský vyšetřovatel, jen tak něco nerozhodí. Ale úterní vzkaz jej dojal. 

Požár bytu v Praze - Hasiči zasahují u požáru bytu v domě v pražské Černokostelecké ulici, 11. dubna 2021.
Lidé na parapetech křičeli o pomoc. Po požáru bytu byly mezi zraněnými i děti

Kamila napsala, že andělé existují, ale že nemají křídla – nosí hasičskou, záchranářskou a policejní uniformu. Přeživší ve vzkazu hasičům ocenila přístup všech zasahujících: „Všechny ty uklidňující hlasy, ta jejich trpělivost a empatie mě pohladily na srdci.“

„Nemůžu slovy vyjádřit můj dík, zachránili jste mi to nejcennější, co mám. A zachránili jste dceři sestřenice, babičku, dědu, tety a strejdy… Zachránili jste nám RODINU,“ zdůraznila na konci poděkování matka, která i přes hrůzný zážitek a chvilkovou beznaděj dál může usínat a těsit se, že díky „andělům“ v uniformách další dny přinesou radost. Radost ze života.