Vědecko výzkumná instituce Office for Naval Research s ročním rozpočtem dvě miliardy dolarů sídlí v Arlingtonu a její kořeny sahají až k působení Thomase Edisona. Má na svém kontě řadu objevů a vynálezů, které dnes slouží ve vojenství i civilní sféře. Nedávno zřídila svou pobočku také v Praze jako druhém evropském městě po Londýně. Jejím prostřednictvím se rozjela slibná spolupráce s celou řadou českých vysokých škol i Akademií věd. V červnu přijede další rozvoj vědecké kooperace podpořit do Prahy i hlavní vědecký poradce prezidenta Baracka Obamy.

Arlington odděluje od centra Washingtonu řeka Potomac, což v jazyce místních indiánů znamená řeka labutí. Více než jako sídlo vědeckých institucí je znám jako místo, kde se nachází Národní hřbitov, rozprostírající se ve zvlněné krajině pod domem generála Lee. Pohřben je tu například zavražděný prezident J. F. Kennedy.

Arlingtonský národní hřbitov je vojenský a pochováno je tu více než 400 tisíc lidí. Na známých bílých pomnících je možné nalézt 37 různých náboženských znaků, nejčastěji kříže, také Davidovy hvězdy či metodistické symboly. Pohřeb s vojenskými poctami se tu koná zhruba každých 30 minut. Zájem být pohřben na Arlingtonském hřbitově mohou vojáci vyjádřit před nasazením v bojové misi, právo mají také veteráni, kteří si odsloužili vojenskou službu.

Připomínají veterány válek

Zpět za řekou ve Washingtonu na okraji National Mall připomíná oběti a veterány válek řada památníků. Mezi nejpůsobivější patří ten za oběti války v Koreji se známým heslem „Svoboda není zadarmo" a poděkováním vojákům, „kteří vyslyšeli volání po obraně země, kterou neznali a lidí, které nikdy nepotkali". Jako by šlo o americkou odpověď na slova britského premiéra Chamberlaina, která pronesl, když zaprodal Československo v Mnichově. Snad teď máme na spojence větší štěstí.

Robin Böhnish

Pozdravy od krajanů z Nového světa 3.