Pozemek kraji sice darují, ve smlouvě bude ale podmínka, že ho lze použít jen pro výstavbu hospice, jinak musí kraj pozemek městu vrátit. To řekl jablonecký místostarosta Lukáš Pleticha. Pokud se podaří pro nákladnou stavbu zajistit financování, mohl by hospic začít sloužit v roce 2013. O výstavbě hospice se v Libereckém kraji diskutuje léta.

V roce 2003 dokonce stát přislíbil 14 milionů korun na jeho vybudování v Jablonci nad Nisou. Sdružení pro hospic ho tehdy chtělo vybudovat v bývalé dětské nemocnici. Z projektu ale nakonec sešlo, protože se sdružení nepodařilo získat na projekt další peníze.

Pak se uvažovalo o přestavbě bývalé léčebny dlouhodobě nemocných v České Lípě, přednost nakonec dostala kvůli nižším nákladům stavba na zelené louce. Kvůli dostupnosti pro obyvatele kraje padlo rozhodnutí, že by měl hospic stát v Liberci nebo Jablonci.

Liberecký kraj je spolu s Karlovarským jediným, kde zatím zařízení pro péči o nevyléčitelně nemocné chybí. Nejbližší hospic je v Litoměřicích.
V kraji ale od roku 2004 funguje takzvaný mobilní hospic v jablonecké nemocnici. Paliativní tým tvořený lékařkou a dvěma sestrami vyjíždí za pacienty, jeho služeb už využily desítky lidí.

Už rok pomáhá rodinám pečujícím o nevyléčitelně nemocné v kraji také tým dobrovolníků z Hospicové péče svaté Zdislavy. Ve spolupráci s touto společností letos kraj zřídil v nemocnicích v Liberci, Semilech a České Lípě takzvané rodinné pokoje. Hospicová péče svaté Zdislavy by měla zajistit i provoz chystaného krajského hospice. „Práce na výstavbě by měly začít na přelomu roku 2011 a 2012,“ řekl krajský radní pro sociální věci Pavel Petráček.

Pozemek, který se Jablonec rozhodl kraji věnovat, umožňuje začít neprodleně s přípravou stavby, nevyžaduje totiž změnu územního plánu. Připravené jsou také rozvody elektřiny a plynu.

Výstavba nového zařízení přijde podle odhadů na 60 milionů korun. Hospic by měl mít kolem 24 až 26 lůžek a na jeho provoz bude ročně třeba kolem 15 až 20 milionů korun. „Pro Jablonec sužovaný vysokou nezaměstnaností bude přínosem i nějakých 25 nových pracovních míst, která tam vzniknou, a hospic také využije služby, protože bude potřebovat jídlo, prát prádlo a podobně,“ dodal místostarosta Otakar Kypta.