„Partnery nám byli kolegové ze samosprávního okrsku Lubaň a konference se konala coby poslední akce projektu Žacléřsko lužické cyklistické výlety. Akce byla podpořena z projektu přeshraniční spolupráce a mikroprojektu Euroregionu Glacnesis,” upřesnil starosta Miroslav Vlasák.

V rámci projektu se konalo například společné zahájení cykloturistické sezóny i její nedávné zakončení, obdobná konference v Lubani i výlet žacléřských cykloturistů do Polska. „Společná setkání měla přispět k seznámení konkrétních lidí a navázání spolupráce mezi jednotlivými subjekty. Úlohou města bylo dát to celé do pohybu, další spolupráce už záleží na nich,” doplnil starosta.

„Polským partnerům se zdejší region velmi líbil. Důležité je, že došlo k výměně kontaktů a prvním náznakům další spolupráce. Už jsme třeba hovořili o možnosti pořádání výstav tamních výtvarníků u nás,” potvrdil ředitel Městského muzea a spoluorganizátor konference Daniel Mach.

Největší kontakty se zatím rozvinuly mezi příznivci cykloturistiky. „Další spolupráce vypadá zajímavě. Mají například velmi dobré vazby na region u Nového Města pod Smrkem, což je oblast se skvělými singltreky. Určitě stojí za úvahu udělat něco společného právě tam,” nastínil Marek Gracík za zdejší Cyklo Ski Team Žacléř.

Další možnosti se naskýtají v nadcházející zimní sezóně. Polští lyžaři tvoří podstatnou část klientů zdejších skiareálů v Prkenném Dole.